Hírek
2018. Április 23. 13:06, hétfő | PR
Hőkamera használata az épület diagnosztikában
A hőkamera szó hallva, kevés ember van, akinek az épület diagnosztika jut az eszébe, pedig nagyon hasznos, ha fel akarjuk térképezni egy épület hőállapotát.
Színek és hőmérsékletek
Energetikai felméréseik során a szakértők egyre többet alkalmazzák ezt az eszközt. Ezért most röviden bemutatjuk a működési alapelveit, illetve a főbb felhasználási területeket. A hőkamera, mint a neve is mutatja, az adott tárgy, hely hőjét érzékeli, és azt színekkel mutatja meg számunkra. Minden hőtérkép különbözik egymástól, mivel különböző árnyalatokban játszanak, de van pár pont, ami minden esetben biztosan ugyanazt jelenti. A meleg és a magasabb hőmérsékletek piros színben játszanak és melegségtől függően árnyalja őket a kamera. A hideg ellenben mindig kék, és ugyanúgy, mint a meleg esetében, a hőtől függően változik a színerősség. Pont ezek miatt minden hőtérképhez egy saját színskála tartozik és csak azzal értelmezhető. A hőkamerát többnyire a hőszigetelés szükségességének megállapítására, ezáltal a hőveszteség csökkentésére használják, hiszen ez mutatja ki, hogy hol és mennyi szigetelésre van szükség.
Milyen időben készítsük a hőkamerás képet?
Hőkamerás fényképet leginkább hűvösben érdemes csinálni, de minimum 10-15 fokkal hidegebb időben, mint a házban bent lévő hőmérséklet. Magyarán, ha az épületben 24 fok van, akkor 9-14 fokos kinti hőmérsékletben már lehet, de a legoptimálisabb minél hidegebb időben képeket készíteni. Ajánlott továbbá, hogy naplemente után csináljuk az épület diagnosztikát hőkamera segítségével, mert akkor nem kell a Nap tükröződésétől, illetve az árnyékoktól tartani, hogy rajta lesznek a képünkön. A csapadék és a szél szintén nem a barátunk hőkamerás fénykép készítése esetén, mivel egyenetlenül hűtheti le az egyes részeket, ami már tévedéshez vezethet. A hőkamerák jelentős része alkalmatlan arra, hogy olyan felületeket fényképezzenek vele, amin másik tárgy hője tükröződhet, mert nem tudja kiszűrni a tárgy saját hőjét és azt, ami másikról tükröződik. Éppen ezért, mivel minden hőkamera különbözik egymástól, így minden fényképet az adott kamera ismeretével kell értékelni.
Mire jó és mire nem jó a vizsgálat?
Amire alkalmas:
- megmutatja, hogy hol jut ki a hő, hol van hőveszteség
- mik a penészedésre alkalmas pontok az épületnél
- megmutatja, hogy szükség van-e további hőszigetelésre
- megmutatja, hogy hol van szükség további hőszigetelésre
Szakértői segítség hiányában nem alkalmas:
- az ajtók, ablakok tömörségének tényleges meghatározására
- az ablakok tényleges hőveszteségének feltárására
- nem tudja számadatokkal megmutatni az adott épület hőveszteségét
Tehát megállapíthatjuk, hogy a hőkamera remek eszköz az épület diagnosztikához, de tényleges konklúziót csak szakemberek – akár az LG Energia Kft. szakembereinek – bevonásával lehet levonni, enélkül az eredmények tévesen értelmezhetőek.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 14. 13:10, kedd | PR
Mi történik, ha ingatlant rendelünk a bizalmi vagyonkezelésbe?
Vagyonvédelmi funkcióinak és kedvező adózási környezetének köszönhetően a bizalmi vagyonkezelés („bvk”) mára a családok vagyontervezésének egyik legelterjedtebb eszköze lett.
2025. Január 08. 09:00, szerda | PR
Szerencsejáték egy messzi-messzi galaxisban: a szerencsejátékok a Star Wars univerzumban
2024. December 23. 13:26, hétfő | PR
Inflációs fordulat a magyarok körében
csökkent a jelentős drágulást érzékelő középkorúak aránya
2024. December 16. 16:12, hétfő | PR
LED tv-k – Tudnivalók vásárlás előtt
Gondoltam, megosztom veletek a LED TV-kről szerzett tapasztalataimat, hiszen manapság ez a technológia uralja a televíziók piacát.