Városlista
2025. január 22, szerda - Vince

Hírek

2025. Január 14. 13:10, kedd | PR
Forrás: (x)

Mi történik, ha ingatlant rendelünk a bizalmi vagyonkezelésbe?

Vagyonvédelmi funkcióinak és kedvező adózási környezetének köszönhetően a bizalmi vagyonkezelés („bvk”) mára a családok vagyontervezésének egyik legelterjedtebb eszköze lett.

Ugyanakkor egyáltalán nem mindegy, hogy a vagyonrendelő mely eszközöket helyezi el a bvk-ban: egy rossz megoldás ugyanis könnyedén veszélyeztetheti a vagyonkezelés kedvező adójogi megítélését. Cikkünkben bemutatjuk ezen vagyonkezelési megoldás legfontosabb tudnivalóit és kitérünk arra is, hogy mi történik abban az esetben, ha ingatlant rendelünk a bvk-ba.

A bizalmi vagyonkezelésről röviden

A bizalmi vagyonkezelés a vagyontervezés egyik legjobb eszköze, amely struktúra alkalmazásának segítségével a vagyonban bekövetkező változások jogi szempontból lényegesen magasabb szintű védelemben részesülnek, mint a kötelmi, társasági vagy öröklési jog által biztosított eszközök által.

A bizalmi vagyonkezelés általában egy háromszereplős jogügylet, melynek részvevői a vagyonrendelő, a vagyonkezelő és a kedvezményezett. Az ügylet lényege, hogy a vagyonrendelő a vagyontárgyaiból létrehoz egy önálló vagyontömeget (kezelt vagyon), amely ezt követően teljesen elkülönül a vagyonrendelő és a vagyonkezelő saját vagyonától. Ebből fakadóan a vagyon védelmet élvez a vagyonrendelő és a vagyonkezelő hitelezőitől, valamint a vagyonkezelő által kezelt egyéb vagyonokkal szemben is.

A felek a vagyonkezelésbe adásról a bizalmi vagyonkezelési szerződésben rendelkeznek és a bizalmi vagyonkezelés időtartama legfeljebb 50 év lehet.

Érdemes szintén megemlíteni, hogy a bvk öröklési és hagyatékátadási helyzetekben is rendkívül hasznos: a bvk-val elkerülhetők egyes, a Ptk. által szabott öröklési jogi korlátozások (például a kötelesrész juttatása), valamint megoldást kínál az olyan patthelyzetre is, amely egy hagyatékátadó eljárás elhúzódása miatt alakul ki egy társaság működésében.

A bizalmi vagyonkezelés továbbá számos adózási célt kiszolgálására is alkalmas:

1. A vagyonkezelésbe átadott vagyon az átadáskor adómentesen felértékelhető, ezért ha az a későbbiekben eladásra kerül, úgy a tulajdonosnak vagy a kedvezményezettnek nem merül fel adófizetési kötelezettsége.

2. Ugyan a bizalmi vagyonkezelés alapvetően úgy adózik, mint egy „sima kft”, azonban akár teljesen adómentessé is tehető. Mivel, ha a bvk egyfajta pénzügyi holdingként funkcionál és csupán pénzügyi bevételeket realizál (például leányvállalattól osztalékot, értékpapírokból kamatot vagy árfolyamnyereséget kap, vagy kriptovalutákból jövedelmet szerez), úgy működésének nyeresége teljesen adómentes. Ez pedig egy elég meghatározó előnyt biztosít a bvk javára a gazdasági társaság formájában működő társaságokkal szemben, hiszen az utóbbiak csupán az osztalékjövedelmek és – adminisztratív feltételek teljesítésével – árfolyamnyereség realizálásakor élvezik az adómentességet.

Ingatlan átadása a bvk-ba?

A vagyonnak sokszor része egy ingatlan vagy akár egy komoly ingatlanportfólió, ugyanakkor az ingatlan bvk-ba rendelése jelentős adózási hátránnyal járhat.

Ennek az az oka, hogy az ingatlanból származó jövedelem (például bérleti díj vagy akár az ingatlan eladásából származó árfolyamnyereség) nem minősül pénzügyi nyereségnek. Tehát a jövedelmet nem illeti meg a fent említett adómentesség. Ráadásul ilyenkor nemcsak az ingatlanból származó bevétel válik adókötelessé, hanem ez magával húzza a bizalmi vagyonkezelésbe bevitt összes egyéb vagyontárgyból fakadó nyereség adókötelezettségét is. Ez azt jelenti, hogy ha például a bvk-nak 900 egység pénzügyi nyeresége van (ami adómentes lenne), azonban 100 egység bérbeadásból származó jövedelme is keletkezik, úgy az utóbbi jövedelemnek köszönhetően a teljes 1.000 egység nyereség adókötelessé válik.

Hogyan akadályozzuk meg, hogy ilyen adózási hátrányok érjenek?

A fenti adóprobléma kezelésére a legegyszerűbb megoldás, ha a vagyonrendelő nem az ingatlant, hanem egy ingatlannal rendelkező társaságot ad át a bvk-nak (tehát az ingatlant úgymond „becsomagolja” egy társaságba). Ebben az esetben a bizalmi vagyonkezelés közvetlenül nem jut bérletidíj-jövedelemhez, hanem csak a társaságból kap osztalékjövedelmet, amelynek adómentessége továbbra is adott. Ugyanakkor ennek a módszernek is van hátránya, hiszen az ingatlanból így keletkező jövedelem a társaság szintjén 9%-os társasági adóval (és esetlegesen helyi iparűzési adóval is) adózik. Mindemellett, ha ez a vagyonelem a kedvezményezettek számára kiosztásra kerül, úgy ők még további 15%-os személyi jövedelemadót fognak fizetni. Szintén adókötelezettséggel járhat, ha az ingatlant nem eleve egy társaság tulajdonolja.

Megfontolandó az a lehetőség is, hogy a magánszemély vagyonrendelő az ingatlanokat nem rendeli a bvk-ba, hanem azokat magánszemélyként megtartja. Ugyanis az ingatlanból származó jövedelem magánszemélyként elég kedvezően adózik – a bérbeadásból eredő jövedelmet 15% szja terheli, valamint az ingatlan 5 éven túli értékesítése esetén a felértékelődésből származó nyereség adókötelezettsége teljes egészében elkerülhető. Kérdéses azonban, hogy ez a megoldás mennyire összeegyeztethető a magánszemély vagyonrendelő hagyatékátadási és vagyonvédelmi elgondolásaival.

Érdekli a generációváltás, a bizalmi vagyonkezelés vagy a vagyonkezelő alapítvány? Mi segíthetünk!

Telefon: +36 1 889 2800

E-mail: info@vagyontervezes.hu

Web: vagyontervezes.hu

Ezek érdekelhetnek még

2025. Január 15. 11:41, szerda | PR

Ki nyeri a 2025-ös magyar futballbajnokságot?

Immáron a 123. szezon kezdődött meg a magyar labdarúgó-bajnokság első osztályának számára.

2024. December 23. 13:26, hétfő | PR

Inflációs fordulat a magyarok körében

csökkent a jelentős drágulást érzékelő középkorúak aránya

2024. December 16. 16:12, hétfő | PR

LED tv-k – Tudnivalók vásárlás előtt

Gondoltam, megosztom veletek a LED TV-kről szerzett tapasztalataimat, hiszen manapság ez a technológia uralja a televíziók piacát.