Városlista
2025. március 19, szerda - József

Hírek

2020. Szeptember 24. 07:01, csütörtök | Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Űrszeméttel való ütközés elkerüléséért manőverezett az ISS

Elkerülő manővert hajtottak végre a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) dolgozó asztronauták kedden, hogy megakadályozzanak egy űrszeméttel való ütközést - közölte a NASA amerikai űrhivatal.

A két és fél perces műveletben amerikai és orosz repülésirányítók dolgoztak együtt azon, hogy az ütközés elkerülése érdekében átállítsák az állomás röppályáját és távolabb irányítsák azt - írja a Phys.org.

Az űrszemét 1,4 kilométeres távolságon belül haladt el az ISS mellett.

Az asztronauták háromtagú - két orosz és egy amerikai űrhajósból álló - csapata az űrállomást a Szojuz űrhajó közelébe irányították a manőver kezdetén, hogy szükség esetén evakuálhassanak. A NASA kiemelte, hogy "nagymértékű elővigyázatosságból" tették meg ezt a megelőző intézkedést.

Az asztronauták ezt követően visszatérhettek általános feladataikhoz.

A veszélyt jelentő űrszemét egy 2018-as japán rakéta egy darabja volt - közölte Jonathan McDowell asztronauta a Twitteren. A rakéta tavaly 77 darabra hullott szét.

Az ISS a Föld felett mintegy 420 kilométerre, óránként több mint 27 ezer kilométeres sebességgel kering. Ekkora sebességnél még a legapróbb objektum is súlyosan károsíthatja a napelemeket vagy az állomás más burkolati elemét.

Ilyen típusú manőverekre rendszeresen szükség van. A NASA közlése szerint 1990 és 2018 között 25 ilyen operáció zajlott le. Jim Bridenstine, a NASA vezetője szintén a Twitteren azt közölte, hogy ez idén az ISS harmadik ilyen manővere.

Egyre többször lesz szükség hasonló intézkedésekre, mivel a Föld körüli pályát egyre nagyobb mértékben szennyezik műholdak, rakéták vagy más, az elmúlt 60 évben az űrbe kilőtt objektumok darabjai.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 19. 07:42, szerda | Külföld

Ukrajnai háború - Az energiaellátást és az infrastruktúrát érintő tűzszünetről is egyeztetett Donald Trump és Vlagyimir Putyin

Az energiaellátást és az infrastruktúrát érintő tűzszünet lehet az első lépés az ukrajnai háború lezárása felé vezető folyamatban

2025. Március 18. 07:49, kedd | Külföld

Izraeli-palesztin - Izrael nagyszabású légicsapásokat mért a Gázai övezetre, legkevesebb kétszázharminc gázai életét vesztette

Az izraeli hadsereg (IDF) nagyszabású légicsapásokat mért a Gázai övezetre, a Hamász terrorszervezet irányította egészségügyi minisztérium szerint életét vesztette legkevesebb kétszázharminc gázai hétfőről keddre virradó éjjel.

2025. Március 17. 07:34, hétfő | Külföld

Donald Trump és Vlagyimir Putyin közvetlenül egyeztethet a tűzszüneti javaslatról a következő héten

A tűzszüneti javaslatról egyeztethet a jövő héten Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök - közölte az amerikai elnök különleges megbízottja vasárnap.

2025. Március 17. 07:34, hétfő | Külföld

Az Egyesült Államokban tovább növekedett a tornádók és viharok halálos áldozatainak száma, százezreknél áram-kimaradást okozva

Az Egyesült Államokban 37-re emelkedett a déli és a keleti országrészt sújtó heves viharok, és a számos helyen kialakult tornádók halálos áldozatainak száma vasárnap.