Hírek
2022. Március 08. 17:43, kedd |
Helyi
Forrás: Infopapa.hu (Szalóky Zsolt)
Újra működik a nyomdagép, amellyel kinyomtatták a Nemzeti dalt 1848-ban Pápán
Sőt, a Pápai Református Gyűjtemények könyvtárában berendezett kiállítás megtekintői ki is próbálhatják a szerkezetet és nyomtathatnak is maguknak egy példányt.
Egy nevezetes nap emlékei címmel nyílt kiállítás a könyvtár termeiben, ahol számos, az 1848-as forradalomhoz és városunkhoz köthető történelmi emléktárgy tekinthető meg. A tárlat emléket állít többek között Petőfi Sándornak, Jókai Mórnak, Bocsor Istvánnak és Tarczy Lajosnak is. De a kiállítás fő attrakciója az a nyomdagép, amellyel 174 évvel ezelőtt kinyomtatták Pápán a Nemzeti dalt és a 12 pontot. S, hogy még egyedibb legyen a történet, a kiállítás résztvevői saját kezűleg nyomtathatnak is egy-egy példányt Petőfi Sándor költeményéből.
A ma délutáni megnyitóünnepségen Köntös László gyűjteményi igazgató arról beszélt, hogy a vers sorai, „Rabok legyünk, vagy szabadok? - kérdés ma is érvényes. Mint mondta, a szabadság kérdés végigvonul nemzetünk egész történetén. Hozzátette, büszkén mondhatják, hogy a szabadság nagy eszméinek megfogalmazója pápai kollégiumi diák volt. - Nemcsak a régmúltat szeretnénk felidézni, hanem a régmúlt örökségén keresztül szeretnénk üzenni Petőfi Sándor szavaival, a Nemzeti dal kinyomtatásával – hangsúlyozta Köntös László.
Az igazgató szerint a mai világban, ahol az egyén szabadságáról szól minden, fontos hangsúlyozni, hogy a szabadság és a nemzet összetartozik. – Ez a kiállítás azt üzeni a jövőnek, hogy a nemzet marad. Egyéni szabadságunkat is csak szabad nemzetben találhatjuk meg. Így, amikor döntenünk kell jövőnkről, visszhangozzon szívünkben a Nemzeti dal! – fogalmazott Köntös László.
A megnyitóünnepségre meghívást kapott dr. Kovács Zoltán országgyűlési képviselő is, aki felidézte, a kiállított nyomdagépet még a rendszerváltást megelőzően Veszprémbe szállították, de most visszakerülhetett Pápára, ahová való.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 13. 17:14, szerda | Helyi
Tömegbukás részese volt a Tour de Hongrie pápai versenyzője
Egyelőre nincs információ arról, hogy tudja-e folytatni a versenyt a fiatal sportoló.
2026. Május 12. 17:49, kedd | Helyi
Eltűnt! Keresi a rendőrség a képen látható nőt!
A Pápai Rendőrkapitányság körözést adott ki egy 41 éves nő eltűnése miatt. A rendőrség jelenleg is keresi Czory Melindát, születési nevén Pente Melindát.
2026. Május 12. 13:01, kedd | Helyi
Ujvári Szilvia: A talajvédelem ma már nemzetstratégiai kérdés
Az Országgyűlés Agrár- és Élelmiszergazdasági Bizottságában hallgatták meg Bóna Szabolcs miniszterjelöltet – számolt be közösségi oldalán Ujvári Szilvia, a TISZA országgyűlési képviselője.
2026. Május 12. 12:44, kedd | Helyi
Jogosítvány nélkül, forgalomból kivont autóval okozott balesetet
A baleset következtében a gépkocsiban rögzítés nélkül utazó egyéves gyermek a járműből kiesett, és nyolc napon túl gyógyuló, súlyos egészségromlással járó sérüléseket szenvedett.

