Városlista
2026. június 24, szerda - Iván

Hírek

2022. Május 06. 17:01, péntek | Belföld
Forrás: mti

Újabb Űrbatyu indul a közeli világűr elérésére

Újabb Űrbatyu indul a közeli világűr elérésére

Újabb magaslégköri ballonszondát indít útjára a közeli világűr elérésére a Bakonyi Csillagászati Egyesület és a Gothard Jenő Csillagászati Egyesület.

Az Űrbatyut szombaton, a Celldömölk melletti Ság-hegy kialudt vulkáni kráteréből engedik útjára.

Az Űrbatyu, amelynek indítási eseményére külön programmal készülnek a szervezők a Kemenes Vulkánparkban, a tervek szerint 32 ezer méteres magasságig emelkedik a sztratoszférában.

A ballonszondát az indítás előtt közel 6 köbméter héliummal töltik fel. Ezt követően egy közös visszaszámlálás után indul útjára a majdnem 15 méter hosszúra szerelt ballon és műszergondolája - mondta el az MTI-nek Ivanics Ferenc, a Bakonyi Csillagászati Egyesület elnöke.

Az Űrbatyu már a startot követő másodpercekben megkezdi a folyamatos fényképezést, videózást. Közel 1,5 óra emelkedés után a szonda két kamerája a világűr határmezsgyéjén járva megörökíti majd bolygónk vékony légkörét és a világűrközeli tartományokat.



A szonda útját az érdeklődők a Kemenes Vulkánpark mellett elhelyezett csillagászati távcsövek segítségével követhetik majd. Tiszta idő esetén a ballon szétdurranását is megfigyelhetik a távcsövekkel. Ezt követően a Kemenes Vulkánparkban a korábbi Űrbatyu-küldetések videóit is levetítik.

Az akció célja az érdeklődés felkeltése a természettudományok iránt, a csillagászat, az űrkutatás népszerűsítése. Ez a harmadik ballonszonda, amelyet útjára indítanak a szervezők.

A ballon műszergondolája ejtőernyővel fog visszatérni. Az Űrbatyu gondoláját ezután begyűjtik, majd a fényképeket, felvételeket, mérési adatokat publikálják. Az elkészült felvételek a YouTube-on is elérhetőek lesznek - közölte az egyesület elnöke.

Fotó: videó: Bakonyi Csillagászati Egyesület

Címkék: űrbatyu

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld

Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére

2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld

Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán

Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.

2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld

V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért

A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.

2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld

Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani

Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.