Hírek
2020. Február 27. 09:57, csütörtök |
Belföld
Forrás: mti - fotó: nébih
Újabb termékeknél talált problémák miatt bírságolt a Nébih
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) 31 kenhető sajtkészítményt vizsgált a legújabb Szupermenta terméktesztjén, minőségi és jelölési problémák miatt 20 esetben indítottak hatósági eljárást
– közölte a hivatal csütörtökön az MTI-vel.A komplex ellenőrzésben, amely laboratóriumi vizsgálatokat is tartalmazott szerepelt sajtkrém, krémsajt, szendvicskrém és friss sajt egyaránt, ezek közül 17 hazai, 14 külföldi gyártású.
A laboratóriumi vizsgálatok középpontjában a biztonsági paraméterek ellenőrzése állt. Emellett a Nébih szakemberei hangsúlyosan vizsgálták a Magyar Élelmiszerkönyv előírásainak való megfelelést is, azaz az olyan minőségi kritériumok teljesülését, mint például a zsír-, szárazanyag-, vagy a sótartalom.
A 31 termékből 20 esetben indult hatósági eljárás, 15 esetben figyelmeztetést, 5 esetben - a súlyosabb jelölési hibák miatt - bírságot szabtak ki, több mint 1,5 millió forint értékben.
A hibák javítására az érintetteknek intézkedési tervet kellett benyújtaniuk a Nébih-hez.
A zsírfokozati besorolásnak egy kivételével minden vizsgált termék megfelelt.
A szárazanyagtartalom 4 esetben tért el az előírásoktól, 7-nél pedig a sótartalom nem a jogszabályokban előírtaknak megfelelően szerepelt a csomagoláson.
A "mentesként" jelölt termékeken a szakemberek ellenőrizték az állítások megalapozottságát. Három sajtkészítményen szerepelt a gluténmentes, egy terméken a laktózmentes felirat, a vizsgálatban mind a 4 termék megfelelőnek bizonyult.
Egy sajtkészítmény csomagolásán nem jelölték tartósítószer jelenlétét, ám a szorbinsav, bár jóval a megengedett határérték alatt, de kimutatható volt benne. E termékkörben megengedett a tartósítószer felhasználása, viszont alkalmazása esetén azt fel kell tüntetni az összetevők között.
Öt termék megnevezése nem volt megfelelő, mert olyan összetevőt tartalmaztak, amely nem felel meg a Magyar Élelmiszerköny előírásainak.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 14. 11:00, kedd | Belföld
Orbán Viktor: Magyarországnak joga van ellenállni és meg is fogja tenni
Ha a köztársasági elnököt erőszakkal megfosztják a hivatalától, akkor Magyarországnak joga van ellenállni.
2026. Július 14. 11:00, kedd | Belföld
Megkezdődött az új elektromos Mercedes-Benz C-osztály sorozatgyártása a kibővített kecskeméti gyárban
2026. Július 14. 09:00, kedd | Belföld
Magyar Péter: a választók döntését hajtottuk végre
A választók döntését hajtotta végre a magyar Országgyűlés az alaptörvény tizenhetedik módosításával
2026. Július 14. 07:34, kedd | Belföld
Elfogadták az alaptörvény tizenhetedik módosítását
Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhetedik módosítását, amelynek értelmében a hatálybalépést követő napon Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatása megszűnik.

