Városlista
2026. január 10, szombat - Melánia

Hírek

2025. Szeptember 02. 09:24, kedd | Helyi
Forrás: Szalóky Zsolt

Új, hipermodern tűzoltóautó érkezett a Bázisrepülőtérre

Új, hipermodern tűzoltóautó érkezett a Bázisrepülőtérre

A Magirus Dragon X6-ot kimondottan repülőterek számára fejlesztették ki.

Megérkezett a pápai légibázisra az első Magirus Dragon X6 repülőtéri tűzoltó gépjármű - írja közösségi oldalán a 47. MH Bázisrepülőtér hozzátéve, a repülőtéri tűzoltók a következő egy hétben intenzív képzés során ismerkedhetnek meg a „sárkány” kezelésével.

A 6×6-os hajtásképletű, háromtengelyes repülőtéri tűzoltóautó kormánya a bal oldalra került. A rendkívül tágas fülke összesen 3+1 fő szállítására alkalmas. A járművet úgynevezett ikerhajtással szerelték, melynek lényege, hogy a hajtásra két erőforrás is rendelkezésre áll. Ennek megfelelően a jármű két Euro 3-as környezetvédelmi normákat teljesítő, 540 lóerős, vagy két Euro 5-ös Iveco Cursor 13-as, 560 lóerős motorral rendelhető. Az erőforrásokhoz egy teljesen automata, Allison gyártmányú sebességváltó csatlakozik - írja az eszközről a Vezess.hu.

A 40 tonnás össztömeggel rendelkező Dragon X6 21 másodperc alatt gyorsul 80 km/órára, maximális sebessége pedig 135 km/óra. Az izmos motorokkal ellátott tűzoltóautó persze mit sem érne a 12 500 literes tartály nélkül, ami mellett egy 1500 literes habtartály is rendelkezésre áll. Talán nem meglepő, de minden eszköz irányítása a vezetőfülkéből vezérelhető. Így például a vízágyú is, de az oltást nagyban könnyítik a kasztnira szerelt kamerák, melyek képe a kormánytól jobbra található hatalmas érintőképernyőn látható.
A repülőtéri tűzoltóautókat szerencsére ritkán kell éles bevetésben használni Európában, ettől függetlenül minden nap olyan készültségben kell lenniük, mintha aznap kellene a lehető legjobb teljesítményt nyújtaniuk. Ezért az ilyen, vagy az ehhez hasonló tűzoltóautókat rendszeresen ellenőriznie kell a karbantartó személyzetnek, mert egy esetleges szerencsétlenség során minden másodperc számít.

Fotó: Dr. Luka Dániel

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 10. 09:11, szombat | Helyi

Férfi kézilabda Eb-felkészülés - Tízgólos magyar siker Románia ellen

A magyar férfi kézilabda-válogatott 33-23-ra legyőzte Romániát a péntek este Győrben rendezett Európa-bajnoki felkészülési mérkőzésen.

2026. Január 09. 15:00, péntek | Helyi

Létrejött az új önkormányzati cég, amely magába olvasztotta a korábbiakat

Bordás Ferenccel a Pápai Városüzemeltetési és Közszolgáltató Nonprofit Kft. (PVK) ügyvezetőjével beszélgettünk.

2026. Január 09. 11:14, péntek | Helyi

Kontrát Károly nem indul el a választáson

A pápai származású politikus 1998 és 2002 között a Belügyminisztérium államtitkára volt. 2002 óta a Fidesz országgyűlési képviselője, a legutóbbi három választáson egyéniben indult a Balaton parti körzetben.

2026. Január 09. 10:50, péntek | Helyi

Közösségi hóemberépítés a Várkertben

13 iskolai osztály közel 200 tanulója csatlakozott Lampért Gábor kezdeményezéséhez és épített hóembert a pápai Várkertben.