Hírek
2012. December 22. 05:00, szombat |
Életmód
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Trójai falóval a rák ellen
A kísérleti 'trójai faló' elnevezésű rákterápia prosztatarákos egereknél teljes egészében elpusztította a rákos sejteket - olvasható brit kutatók jelentésében, amelyről a BBC számol be. A kutatók a rákölő vírust a tumor helyett az immunrendszerbe fecskendezték.
A tanulmány bemutatta, hogy a több tízezer vírus sikeresen ölte meg a rákos sejteket egereken végzett kísérleti vizsgálat során. A vírusok használata a gyorsan növekvő tumor elpusztítására egy új lehetőség a rákterápiában. Az egyik nagy kihívás a vírus tumorba juttatása, konkrétan a behatolás - magyarázza Claire Lewis, a Sheffield Egyetem professzora, a kísérleti vizsgálat vezetője.
A tanulmány keretében ő és csapata vérmintákat és makrofág kivonatokat vett, ami az immunrendszer azon része, ami normál esetben megtámadja a 'betolakodókat'.
A vizsgálatban a rákos egereket két nappal a kemoterápiás kezelés után fehérvérsejtekkel injekciózták be, amelyek egy kis adag vírust tartalmaztak. Azonban amint a makrofágok bejutnak a tumorba, a vírus elszaporodik, s megöli a rákos sejteket.
A 40 napos tanulmány végén az összes 'trójai faló' kezelést megkapott egér életben volt, és tumornak nyoma sem volt a szervezetükben. Ezzel szemben a kontrollcsoport tagjainál, akik más kezelést kaptak, a tumor szétterjedt vagy meghaltak.
A vezető kutató azt reméli, hogy a jövő évben embereken is elkezdhetik a kísérleti vizsgálatokat.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 10. 08:17, péntek | Életmód
Közel 20 ezren fordultak már orvoshoz, influenzás tünetekkel
A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint 2024. december 30. és 2025. január 5. között az országban 19 900-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel
2025. Január 09. 07:31, csütörtök | Életmód
A memóriazavarok kezeléséhez vihet közelebb magyar és amerikai kutatók felfedezése
Az emberi hajszálnál százszor vékonyabb struktúrákban sikerült megfigyelni az emlékek megszületését egy magyar kutatók által fejlesztett speciális mikroszkóp segítségével.