Hírek
2015. Június 05. 09:09, péntek |
Helyi
Forrás: Infopapa.hu (Sz.Zs.)
Trianon gazságaira emlékeztek
Hazánk Trianon után olyan helyzetbe került, mint a hadifogoly, amelynek miután levágták a lábait és kezeit, azt mondják szabad vagy, mehetsz, csinálj amit akarsz, vagy amit tudsz.
Dr. Hermann István a fenti idézettel szemléltette emlékező beszédében azt, milyen körülmények közé kérült Magyarország az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés után. -Ez volt az első békerendszer, amely azt hirdette, hogy egy újabb háborús konfliktus elkerülése, a nemzetek szabadsága és önrendelkezése a legfontosabb célja. De nem ez lett belőle, ebből Trianon lett, ami nem egyszerűen egy település egy palota neve a magyar köztudatban, hanem mérhetetlen kín és szenvedés kiindulópontja, amelyet most 95 év után sem lehet szomszédaink számára is elfogadható hangsúllyal kiejteni, amelyet most 95 év után sem lehet a világ szemében egyértelmű történészi ítélettel illetni - fogalmazott a könyvárigazgató a Millenniumi Emlékparkban megtartott megemlékezésen, majd azokat az elszánt magyar erőfeszítéseket mutatta be, melyeket a tárgyalások tanusítottak az akkori politikusok. -A magyar delegáció felvetéseire a végső választ az un. „Millerand-levél” adta meg, amely minden kérésünket elutasított, de nem zárkózott el a békeszerződés aláírása esetén, a Népszövetségen keresztül történő apróbb határ módosításoktól. Mint tudjuk ilyenekre nem kerülhetett sor.
Hermann István szerint a nagyhatalmak érdekeit szolgálta az, hogy Közép-Európában nem nemzetállamok, hanem kiszolgáltatott, egymással és nemzetiségeikkel acsarkodó „államtorzók” jöttek létre. Mint mondta, a területének és lakosságszámának csaknem kétharmadát elveszítő ország gazdasági megcsonkítása járt a legnagyobb veszteségekkel, Hazánk azonban képes volt túlélni Trianon sokkját. -Bár soha sem sikerülhet megszüntetni Trianon gazságait, de legalább enyhíteni, határon túli nemzettestvéreink védelmére és anyaországhoz tartozásuk mindenkori és végleges megpecsételésére öt éve a Magyar Országgyűlés meghozta döntését a határontúli magyarok állampolgárságáról - zárta gondolatait a könyvtárigazgató.
A beszédet követően a Munkácsy iskola diákjainak műsorát láthatták az emlékezők. Az eseményen közreműködöttaz Éneklő Szülők Kara, valamint a Pápai Huszáregyesület tagjai. A megemlékezés koszorúzással zárult az Országzászló emlékműnél.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 08:48, szerda | Helyi
„Egy ingatlan 24 órában eladó” – Interjú Molnár Márk Istvánnal, a pápai régió hatszoros Aranycsapat-tag ingatlanszakértőjével
A pápai szakértőt a sikereiről, a piaci titkokról és a közel 400 sikeres ügylet mögötti munkáról kérdeztük.
2026. Június 23. 21:14, kedd | Helyi
Szerelmet ígért, 2 millióval húzta le a pápai nőt
Csalás miatt tett feljelentést egy pápai nő, közel 2 millió forinttal károsították meg.
2026. Június 22. 20:58, hétfő | Helyi
A tanév végéhez igazítják a Pápai Játékfesztivál időpontját
Bár még alig ért véget az idei Pápai Játékfesztivál, a szervezők már a következő rendezvényre készülnek. A fesztivál közösségi oldalán bejelentették: a 2027-es Pápai Játékfesztivált június 18. és 20. között rendezik meg.
2026. Június 22. 08:18, hétfő | Helyi
Több pápai mentős is elismerésben részesült a Mentők Napján
A kitüntetések egyben elismerését jelentik annak a magas színvonalú és gyakran embert próbáló munkának, amelyet a pápai mentősök nap mint nap végeznek a betegek és bajbajutottak ellátása érdekében.

