Városlista
2025. február 19, szerda - Zsuzsanna

Hírek

2022. Január 11. 15:01, kedd | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: mti

Többfelé veszélyes a levegő minősége

Többfelé veszélyes a levegő minősége

Veszélyes a levegő minősége a Sajó völgyében a szálló por miatt - közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) kedden az internetes oldalán.

Azt írták, hétfőn veszélyes volt a levegő minősége Kazincbarcikán, Putnokon, Sajószentpéteren az NNK levegőhigiénés értékelése alapján.

A levegőhigiénés index rendszere négy kategóriát tartalmaz: az elfogadható, a kifogásolt, az egészségtelen és a veszélyes minősítést.

Az NNK közleménye szerint négy település - Ajka, Dorog, Miskolc és Tatabánya - levegőminősége kapott egészségtelen minősítést. Emellett tizenhét település levegőminősége kifogásolt volt.

Hozzátették: a meteorológiai előrejelzés alapján kedden a többfelé - elsősorban a Tiszántúlon - megerősödő szél kedvezően hat a levegőminőség alakulására.

Az érintett, mérőállomással rendelkező településeken a szálló por magas koncentrációja okoz problémát. Ezek rövid távon légúti irritációt, köhögést, szemirritációt, könnyezést okozhatnak, továbbá súlyosbíthatják a krónikus légzőszervi betegségben szenvedők tüneteit és növelik a légúti fertőzések kialakulásának kockázatát - írták.

Hozzátették: az érzékeny lakosságcsoportba tartozók - gyermekek, krónikus légúti, illetve szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, idősek, várandós kismamák - lehetőség szerint minél kevesebb időt tartózkodjanak az egészségtelen és veszélyes minősítést kapott településeken a szabadban.

A maszkok hatékonyan kiszűrik a levegőből a kisméretű aeroszol részecskéket, így javasolják, hogy az érintettek viseljenek maszkot kültéren. Felhívták a figyelmet arra is, hogy kedvezőtlen levegőminőség esetén is javasolt a belső terek rendszeres, gyors szellőztetése, forgalmas utak mentén pedig az ablakok csúcsidőszakon kívüli kinyitása.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Február 19. 07:39, szerda | Belföld

Az állatok védelme is kiemelten fontos az extrém hideg időben

A hideg idő miatt kiadott riasztásra hivatkozva az állatok fokozott védelmére hívja fel a figyelmet keddi közleményében az állatvédelemért felelős kormánybiztos.

2025. Február 19. 07:36, szerda | Belföld

Meteorológia: a szerda és csütörtök hajnal lehet a leghidegebb

A szerda és csütörtök hajnal lehet a leghidegebb, egyes helyeken mínusz 15 Celsius-fok alá hűlhet a levegő - derül ki a HungaroMet Zrt. kedd délutáni videójából.

2025. Február 19. 07:32, szerda | Belföld

Orbán Viktor: semmilyen előfeltétele nem adott Ukrajna uniós tagságának, így az szóba sem jöhet

Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke keddi, zártkörű beszédének fókuszában a Fidesz-KDNP balatonfüredi frakcióülésén az az új nemzetközi helyzet állt, ami Donald Trump hatalomra kerülésével alakult ki.

2025. Február 18. 08:02, kedd | Belföld

Még egy hónapig lehet igényelni papíralapú szja-bevallási tervezet postázását

Március 17-éig még lehet igényelni papíralapú szja-bevallási tervezet postázását, bár ennek népszerűsége évről évre csökken - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.