Hírek
2020. Június 12. 18:03, péntek |
Életmód
Forrás: mti
Szívcsontot azonosítottak a csimpánzok egy részénél
Szívcsontot azonosítottak a csimpánzok egy részénél az angliai Nottinghami Egyetem kutatói.
A Scientific Reports című folyóiratban publikált tanulmány szerint nagyon kevés állatfaj rendelkezik szívcsonttal (os cordis), ami különösen izgalmassá teszi a mostani felfedezést - olvasható a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.
A közönséges csimpánz veszélyeztetett faj, amelynek egyedeinél nagyon gyakoriak a szív- és érrendszeri betegségek. A csimpánzok szívének alapos tanulmányozása kulcsfontosságú ahhoz, hogy fejleszteni lehessen az állatok egészségének megóvására irányuló erőfeszítéseket és a faj hatékony védelméhez is elengedhetetlen.
A mostani eredmények szerint az aprócska, mindössze néhány milliméteres szívcsont nagyobb valószínűséggel volt jelen idiopátiás miokardiális fibrózissal élő csimpánzoknál.
A miokardiális fibrózis a leggyakoribb szívbetegség a csimpánzoknál és összefüggésben van a szabálytalan szívműködéssel, valamint a hirtelen szívmegállással.
A Nottinghami Egyetem kutatója, Catrin Rutland szerint a csimpánzok anatómiai szempontból hasonlítanak az emberhez, ami alapján felmerül a kérdés, hogy vajon embereknél is előfordulhat-e szívcsont.
A tulokformák alcsaládjának számos tagja, köztük a szarvasmarha és a bölény is rendelkezik szívcsonttal, amely gyakran a juhoknál, vidráknál, kutyáknál és tevéknél is előfordul. Az os cordis olykor a faj egyedeinek többségénél megtalálható, néha azonban valamilyen szívbetegséggel van összefüggésben. A szívcsont pontos funkcióját még kutatják a szakemberek.
A kutatók, akik egy fejlett képalkotó eljárás segítségével vizsgálták a csimpánzok szívét, megállapították, hogy a szívcsont a különböző korú hím és nőstény egyedeknél egyaránt előfordul.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 14. 15:00, kedd | Életmód
Véget vetnek a kockázatos és elavult kémiai szúnyoggyérítésnek
A biológiai szúnyoggyérítés országos bevezetésének előkészítését jelentette be Gajdos László, a Tisza-kormány élő környezetért felelős minisztere.
2026. Július 14. 15:00, kedd | Életmód
Ursula von der Leyen: életkori korlátozásokra van szükség az internetes platformokon
2026. Július 13. 15:00, hétfő | Életmód
Magyar koprodukció kapta a filmkritikusok díját Karlovy Varyban
2026. Július 13. 14:00, hétfő | Életmód
Meghatározták az ajánlott építőipari rezsióradíj mértékét
Az építőipari rezsióradíj általános forgalmi adó (áfa) nélküli legkisebb mértéke 7830 forint óránként - a közlekedési és beruházási miniszter erről szóló rendelete pénteken jelent meg a Magyar Közlönyben.

