Hírek
2011. Július 22. 14:41, péntek |
Belföld
Forrás: OrientPress
Őssejtből fogakat - már közel a megoldás
Japán kutatók őssejtek segítségével állítottak elő használható, beépülésre képes fogat. Az új szervet beültették egy egér szájába, ami tökéletesen tudja használni „szerzeményét”.
A tudósok most azon ötletelnek, hogy milyen módon lehetne az embereken is segíteni.
A Tokiói Egyetem professzora, Takasi Tsuji munkatársaival együtt hámsejt és embrionális őssejt kombinálásával fogcsírát hozott létre. Ezt kollagénformára erősítették, így ki is alakult a már használható rágószerv. - írja a Népszabadság.
Ezt egy felnőtt egér veséjét körülvevő membrán alatt alakították ki. Még az íny is megjelent. Ezt követően a zápfogat átültették egy egy hónapos egér szájába, ahol sikeresen beágyazódott és rögzült. A látottak alapján tökéletesen lehet vele rágni, és a fájdalmat is érzi ez a szerv.
A tudósok közölték, hogy most vizsgálják az emberi alkalmazás lehetőségét. Paul Sharp, a londoni Kings’ College kutatója úgy gondolja, hogy ehhez a vesében való növesztést mindenképpen el kellene hagyni, és ki kell alakítani egy olyan eljárást, melyben a testen kívül is tökéletesen lehet növeszteni a szerveket. Ha ez sikerül, akkor ez új korszakot hozhat a fogpótlás történetében.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 14. 14:00, kedd | Belföld
Lannert Judit: a gyermekek, a pedagógusok és az iskolák vannak az új oktatáspolitika fókuszában
Az új szemlélet középpontjában a gyermekek, a pedagógusok és az iskolák állnak - közölte az oktatási és gyermekügyi miniszter hétfőn a Facebook-oldalán.
2026. Július 14. 14:00, kedd | Belföld
Az EU jóváhagyta a Magyar Fejlesztési Bank számára előirányzott kétmilliárd eurós magyar állami tőkeinjekciót
Az Európai Bizottság, az uniós állami támogatási szabályok alapján, jóváhagyta a Magyarország által a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) számára nyújtott kétmilliárd eurós, mintegy 760 milliárd forintos tőkeinjekciót
2026. Július 14. 11:00, kedd | Belföld
Megkezdődött az új elektromos Mercedes-Benz C-osztály sorozatgyártása a kibővített kecskeméti gyárban
2026. Július 14. 11:00, kedd | Belföld
Orbán Viktor: Magyarországnak joga van ellenállni és meg is fogja tenni
Ha a köztársasági elnököt erőszakkal megfosztják a hivatalától, akkor Magyarországnak joga van ellenállni.

