Városlista
2025. február 10, hétfő - Elvira

Hírek

2011. December 31. 06:53, szombat | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Érdemes lesz szerdán az égre nézni

Érdemes lesz szerdán az égre nézni

Az év első meteorraja, a Quadrantidák január 4-én, szerdán tetőzik.

A rajt 1825-ben fedezte fel Antonio Brucalassi olasz csillagász. Azért nevezték el Quadrantidáknak, mert a 19. században némely csillagatlaszban a Hercules, Bootes (Ökörhajcsár), valamint a Draco (Sárkány) csillagképek között volt még egy konstelláció, amelyet Quadrans Muralisnak neveztek. Utóbbi viszont a korai asztronómusok egyik mérőeszköze, a csillagidő és a csillagok delelésének mérésére szolgáló fali kvadráns után kapta a nevét – olvasható a Space.com hírei között.

A legutóbbi évekig úgy gondolták, hogy a Quadrantidák egy régi, pályáján nagyon szétszóródott áramlat. Néhány évvel ezelőtt újra elvégzett elemzés eredményeként azonban ma már inkább egy fiatal, mindössze 500 éves rajnak tekintik. Szülőüstökösének azt a kométát tartják, amelyet 1490-ben figyeltek meg kínai, koreai és japán csillagászok.

Míg 2011-ben az összes látványos meteorraj teleholdkor érkezett, a Quadrantidák az újholdfázisra esnek, tehát égi kísérőnk fénye nem homályosítja el a januári csillaghullást.

Címkék: csillagászat, meteor

Ezek érdekelhetnek még

2025. Február 09. 09:51, vasárnap | Belföld

Az ötös lottó nyerőszámai

A televízióban közvetített számsorsoláson az alábbi nyerőszámokat húzták ki szombaton az ötös lottón:

2025. Február 09. 09:50, vasárnap | Belföld

MOHU: a hulladékkoncesszió bevételeiből biztos nem veszi meg Rákosrendezőt a főváros

A hulladékkoncesszió bevételeiből biztos nem veszi meg Rákosrendezőt a főváros – közölte a MOHU szombaton az MTI-vel.

2025. Február 09. 09:46, vasárnap | Belföld

Orbán Viktor: tegnap mi voltunk az eretnekek, ma mi vagyunk a mainstream

Tegnap mi voltunk az eretnekek, ma mi vagyunk a mainstream. Tegnap azt mondták, mi vagyunk a múlt, ma már mindenki látja, hogy mi vagyunk a jövő.

2025. Február 09. 09:42, vasárnap | Belföld

Újabb épületek születtek újjá a Budai Várban

Újabb állomásához ért a Budai Vár újjáépítését célzó Hauszmann program - közölte a Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK) pénteken az MTI-vel.