Városlista
2026. július 14, kedd - Őrs

Hírek

2013. Július 04. 09:07, csütörtök | Helyi
Forrás: MTI, Világgazdaság, hvg.hu

Orbán Viktornak írtak levelet a Pápai Hús beszállítói

Orbán Viktornak írtak levelet a Pápai Hús beszállítói

Eközben a kormány stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítette a Pápai Hús 1913 Kft.-t és a Pápa-Ser Sertéstenyésztő- és hízlaló Kft.-t.

Orbán Viktornak, Pintér Sándornak, valamint Fazekas Sándornak írtak levelet azok az élőállat-beszállítók, akiknek korábbi teljesítését még nem fizette ki a Pápai Hús 1913 Kft. – tudta meg a Világgazdaság.

A miniszterelnöknek, a belügyminiszternek, valamint a vidékfejlesztési miniszternek címzett levélben a pénzükre váró termelők részletesen ismertetik a kialakult helyzetet, valamint megoldást várnak a kormánytól - írja a Világgazdaság.

A termelők elmondása szerint a márciusban szinte teljes egészében Pápa város tulajdonába kerüt cégnek szállítottak, ám a húsipari vállalat fizetési halasztást, illetve átütemezést kért, amelyet a sertéshízlalók elutasítottak. Azóta folyamatosak a tárgyalások a cégvezetés és a beszállítók közt, a Világgazdaság információi szerint azonban a megegyezés egyelőre nem körvonalazódik.

A gazdák azt szeretnék elérni, hogy a kormány közbenjárására fizessék ki őket, valamint hogy az állam vállaljon garanciát a későbbi szállítmányok időben való kifizetésére. A termelők ebben az esetben továbbra is szállítanának élőállatot Pápára, és álláspontjuk szerint így is lehetőség nyílna a cég helyzetének rendezésére.

A beszállítóknak azért is lenne sürgés, hogy megkapják a pénzüket, mert sokuk nem tudott eleget tenni az azóta esedékes áfafizetési kötelezettségének, valamint egyéb mezőgazdasági tevékenységeiket, így például a napokban már zajló aratást nem tudják finanszírozni.

Stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté nyilvánították

Eközben a kormány stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítette a Pápai Hús 1913 Kft.-t és a Pápa-Ser Sertéstenyésztő- és hízlaló Kft.-t, az erről szóló kormányrendelet a Magyar Közlöny szerdai számában jelent meg.

A rendelet július 3.-án este hét órától hatályos. A rendelet alapján két társaság esetében így a csődtörvény 65-67. paragrafusát kell alkalmazni.

Ez mit jelent?

A törvény szerint a kormány rendeletben stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetnek minősítheti azokat a gazdálkodó szervezeteket, amelyek adósságainak rendezéséhez, hitelezőikkel való megegyezéséhez, reorganizációjához nemzetgazdasági érdek vagy kiemelt közérdek fűződik. Továbbá amelyeknél kiemelt gazdaságpolitikai érdek fűződik ahhoz, hogy a jogutód nélküli megszüntetés gyorsabb, átláthatóbb legyen és egységesített eljárás szerint történjék. A stratégiailag kiemelt jelentőségűvé nyilvánítással a felszámolás küszöbére kerülő vállalatok működőképessége az általános gazdasági szabályoktól eltérő, speciális jogszabályi keretek között tartható fenn. Az érintett társaságot a meginduló eljárásban fizetési moratórium illeti meg, beszállítói nem függeszthetik fel folyamatos ellátását. Bármilyen kötelezettségvállalás vagy kifizetés kizárólag a kijelölt vagyonfelügyelő, a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. jóváhagyásával történhet meg.

Előzmények

Áldozó Tamás (Fidesz-KDNP), Pápa polgármestere a Pápai Hús legutóbbi rendkívüli közgyűlését követően az MTI-nek elmondta: Politzer József ügyvezetői megbízását visszavonták és munkaviszonyát azonnali hatállyal megszüntették, helyére határozatlan időre Uzsoky Andrást nevezték ki. A vezetőváltás okát nem indokolta. Emlékeztetett, hogy a cégben az önkormányzat április 22-én szerzett tulajdonrészt, azóta a mintegy négyszáz beszállítóval szemben fennálló tartozás rendezésére kétmilliárd forintot fordítottak, és a velük szemben fennálló kötelezettségeiket folyamatosan csökkentik.

A Pápai Hús 1913 Kft.-ben tulajdonos cégek, a Dedeko Kft. és a Nyugat-Agro Kft. március 6-án fogadták el az üzletrészek átruházására tett önkormányzati ajánlatot, így a város 88,4 százalékos tulajdonosa lett a cégnek, a fennmaradó rész a Pápai Víz-és Csatornamű Zrt.-nél maradt. A tulajdonosok akkor úgy döntöttek, hogy a Pápai Hús Kft. törzstőkéjét csaknem 1,3 milliárd forinttal emelik, addig a cég törzstőkéje 590 millió forint volt.

Fotó illusztráció (archív)

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 14. 07:23, kedd | Helyi

Két szépkorút köszöntött Grőber Attila polgármester

Két pápai szépkorút is felköszöntött születésnapja alkalmából Grőber Attila polgármester. Lakatos Teréz 90., míg Mihalowitschné Biró Mária 95. születésnapját ünnepelte az elmúlt időszakban.

2026. Július 14. 07:18, kedd | Helyi

15 hektáron égett a tarló és az aljnövényzet Bakonyszücsnél

A pápai tűzoltók is részt vettek az oltásban.

2026. Július 13. 07:42, hétfő | Helyi

Felkészülési mérkőzésen sérült meg súlyosan a Perutz játékosa

A fiatal sportolót meg kellett műteni egy szerencsétlen esést követően.

2026. Július 11. 09:34, szombat | Helyi

25 éves a pápai Bázisrepülőtér

„Legyen ez a jubileum egyszerre számvetés és új kezdet. Emlékeztessen bennünket arra, hogy a múlt értékei adják a jövő erejét, és hogy minden újabb siker azok munkájára épül, akik előttünk jártak”