Hírek
2012. Február 02. 07:59, csütörtök |
Belföld
Forrás: mno.hu/MTI
Öntájoló golyó
Saját röppályáját repülése közben módosítani képes, önmagát a célra állító lövedék kifejlesztésén munkálkodnak az Egyesült Államokban a hadsereg számára.
A golyónak apró szárnyai vannak, ezek aktiválásával képes pályakorrekcióra a lövedék. Pontossága hosszabb távon jobb, mivel több ideje van igazítgatni röppályáján. A cél eltalálásához és kijelöléséhez lézeres megvilágítás kell, az alapján találja meg a golyó rendeltetése „végállomását”. A prototípus 10 centi hosszú lövedék, optikai érzékelő van az „orrában”, azzal képes felderíteni a lézerfonalat és a beérkező információk villámgyors feldolgozásával igazítja a célhoz röppályáját. A lövedék útiránya másodpercenként 30-szor javítható.
A golyó nem pörög, mint ahogy a hagyományos lövedékek röppályájuk stabilizálása és sebességük maximalizálása végett. Ezek másodpercenként több mint 2000-szer megpördülnek tengelyük körül, emiatt túl bonyolult elektronikára lenne szükség öntájolóvá alakításukhoz – magyarázta Red Jones, a fejlesztés egyik kulcsembere. A probléma megoldása végett az öntájoló golyó csak néhányszor perdül meg másodpercenként szárnyainak köszönhetően. A fejlesztők változattak súlyponton is, a normál golyókénál előbbre helyezték.
A próbasikerek ellenére új lövedék még elég lassú: amerikai kereskedelmi forgalomban is kapható lőportöltéssel a hangnál alig kétszer gyorsabb, ami alatta van a hagyományos golyók sebességének. A fejlesztők remélik, hogy különlegesebb puskaporral gyorsíthatnak a lövedék tempóján – adta hírül a BBC brit sajtóorgánum.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 21. 13:00, szombat | Belföld
KSH: decemberben a bruttó átlagkereset 789 200 forint volt
2025 decemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 789 200, a nettó átlagkereset 548 900 forint volt - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. Február 21. 12:00, szombat | Belföld
Választás 2026 - Hivatalosan megkezdődött a kampányidőszak
Hivatalosan megkezdődött szombaton az április 12-ei országgyűlési képviselő-választás kampányidőszaka, életbe léptek a kampányra vonatkozó szabályok.
2026. Február 21. 10:00, szombat | Belföld
Orbán Viktor: a Liszt Ferenc repülőtér az évtized végére a régió legfontosabb központja lehet
A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér az évtized végére a régió legfontosabb kereskedelmi és a turisztikai központja lehet - jelentette ki a miniszterelnök pénteken, a reptér új épületkomplexumának ünnepélyes alapkőletételén.

