Városlista
2026. február 22, vasárnap - Gerzson

Hírek

2018. Február 23. 05:00, péntek | Külföld
Forrás: Bajnok Artúr, az MTI tudósítója jelenti:

Nem emelnek vádat emberölés miatt a nagyobb dohánycégek ellen Hollandiában

Nem emelnek vádat emberölés miatt a nagyobb dohánycégek ellen Hollandiában

Nem emelnek vádat emberölés és egyéb bűncselekmények miatt a nagyobb dohánycégek ellen Hollandiában.

Az ügyészség csütörtöki döntése szerint ugyanis az érintett vállalatok megfelelően tájékoztatták a fogyasztókat az egészségügyi kockázatokról.

Az eljárást kezdeményező aktivisták és kórházak szerint a Philip Morris, a British American Tobacco, a Japan Tobacco International és az Imperial Tobacco Benelux cégeket büntetőjogi felelősség terheli, amiért tudatosan olyan termékeket árusítanak, amelyek halálos betegségeket okozhatnak.

A panaszosok azt állítják, hogy a dohányvállalatok csaltak a laboratóriumi teszteken, s hangsúlyozták, hogy "függőséget okozó dohánytermékek évtizedek óta tartó, nagy volumenű előállítása és árusítása miatt meg kell indítani ellenük a büntetőeljárást".

A holland ügyészség csütörtökön közölte: a jelenlegi törvényi keretek között nincs valós esély arra, hogy megállapítsák ezen társaságok büntetőjogi felelősségét, ezért nem emelnek vádat.

"A dohányzás valóban halált okozhat, a vádhatóság szerint azonban a dohánycégek nem sértettek törvényt" - írták a kiadott közleményben, amelyben rámutattak, hogy a fogyasztók tisztában vannak az egészségügyi kockázatokkal.

Az aktivistákat képviselő Benedicte Ficq elmondta, hogy nem adják fel a harcot, és a fellebbviteli bírósághoz fognak fordulni. Kijelentette ugyanakkor, önmagában már az is nagy győzelem, hogy eddig példátlan társadalmi párbeszéd indult a kérdésről.

A British American Tobacco szóvivője üdvözölte a döntést. Mint mondta, nem is számítottak másra, mivel termékeik "minden vonatkozó előírásnak megfelelnek".

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 22. 13:00, vasárnap | Külföld

Az amerikai elnök 10-ről 15 százalékra emeli a globális vámtarifát

Az amerikai elnök közölte szombaton, hogy az előző nap bejelentett 10-ről 15 százalékra emeli az új globális vámtételt.

2026. Február 21. 15:00, szombat | Külföld

Az amerikai legfelsőbb bíróság érvénytelenítette Donald Trump globális vámintézkedéseit

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága érvénytelenítette a Donald Trump elnök által bevezetett, országonként megállapított vámokat pénteken.

2026. Február 20. 17:00, péntek | Külföld

Donald Trump: Iránnak nem lehet atomfegyvere

Iránnak nem lehet atomfegyvere, mert az aláássa a közel-keleti békét - hangsúlyozta Donald Trump amerikai elnök az általa kezdeményezett Béketanács első ülésén Washingtonban, a Donald J. Trump Békeintézetben csütörtökön.