Városlista
2025. március 19, szerda - József

Hírek

2021. Június 30. 14:05, szerda | Külföld
Forrás: Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: facebook.com/TheBrit

Négynapos parádéval köszöntik jövőre a brit uralkodót platinajubileumán

Négynapos parádéval köszöntik jövőre a brit uralkodót platinajubileumán

Négynapos munkaszünettel, utcabálokkal és látványos parádékkal köszöntik jövőre a brit uralkodót platinajubileumán, vagyis trónra lépésének 70. évfordulóján.

A Buckingham-palota által kedden ismertetett újabb részletek szerint az ünnepségsorozat egész évben tart majd, de a fő rendezvényeket 2022. június 2-5. között tartják, és az akkori hétvége előtti két napon is munkaszünet lesz.

A rendezvénysorozat csúcspontján, egy nagyszabású parádéval összekötött utcabálon ötezer vendég vesz majd részt, de Platinum Party néven lesz egy hatalmas élő koncert is a Buckingham-palota előtt, "a világ legnagyobb sztárjainak" közreműködésével - áll a programtervezetben.

Két év kihagyás után teljes pompájában megtartják a királynő "hivatalos" születésnapját, vagyis a Trooping the Colour néven közismert, igen látványos, rendszerint többszázezres tömegeket vonzó katonai parádét is, amelyet a koronavírus-járvány miatt tavaly és az idén csak igen szűk körben, a királynő windsori rezidenciáján, közönség nélkül rendeztek meg.

A londoni Victoria és Albert Múzeumban tartott keddi tájékoztatás szerint Big Jubilee Lunch címmel lesz emellett platinajubileumi utcai lakoma több ezer résztvevővel a Buckingham-palotához vezető Mall sugárúton, és országszerte is számtalan helyen szerveznek utcabálokat a helyi közösségek számára.

A szervezők tájékoztatása szerint az ünnepségsorozat várhatóan 10-15 millió fontba (4,2-6,2 milliárd forintba) kerül, de ezt teljes egészében vállalati szponzorok és magánadományozók finanszírozzák majd.

II. Erzsébet királynő 1952. február 6-án, édesapja, VI. György király halálának napján lépett az Egyesült Királyság trónjára, de uralkodása jelesebb évfordulóinak ünnepségeit - például az 1977-es ezüstjubileumot, a 2002-ben tartott aranyjubileumot és a 2012-ben rendezett gyémántjubileumi rendezvényeket - a jobb időjárás reményében június elején tartották.

A királynő emellett közismerten nem tartja illőnek, hogy édesapja halálának évfordulóin ünnepelje az ország az ő trónra lépésének évfordulóját.

Az uralkodó jövőre, a platinajubileum évében 96, elsőszülött fia, Károly trónörökös 74 éves lesz.

Ez lesz ugyanakkor az első olyan jelentős évforduló, amelyen II. Erzsébet királynő férje már nem lehet jelen: Fülöp edinburghi herceg április 9-én, életének századik, házasságuk 74. évében elhunyt.

A királynő már csaknem hat évvel ezelőtt megdöntötte üknagymamája, Viktória királynő uralkodási időrekordját.

Viktória, aki 18 évesen került a trónra, 1901-ben bekövetkezett haláláig 23 226 napot, 16 órát és 23 percet, vagyis 63 évet, hét hónapot és három napot töltött a brit trónon.

II. Erzsébet királynő ezt a rekordot 2015. szeptember 9-én délután lépte át.

A brit uralkodó minden idők leghosszabb ideje hivatalban lévő és a világ jelenlegi legidősebb államfője.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 19. 07:42, szerda | Külföld

Ukrajnai háború - Az energiaellátást és az infrastruktúrát érintő tűzszünetről is egyeztetett Donald Trump és Vlagyimir Putyin

Az energiaellátást és az infrastruktúrát érintő tűzszünet lehet az első lépés az ukrajnai háború lezárása felé vezető folyamatban

2025. Március 18. 07:49, kedd | Külföld

Izraeli-palesztin - Izrael nagyszabású légicsapásokat mért a Gázai övezetre, legkevesebb kétszázharminc gázai életét vesztette

Az izraeli hadsereg (IDF) nagyszabású légicsapásokat mért a Gázai övezetre, a Hamász terrorszervezet irányította egészségügyi minisztérium szerint életét vesztette legkevesebb kétszázharminc gázai hétfőről keddre virradó éjjel.

2025. Március 17. 07:34, hétfő | Külföld

Donald Trump és Vlagyimir Putyin közvetlenül egyeztethet a tűzszüneti javaslatról a következő héten

A tűzszüneti javaslatról egyeztethet a jövő héten Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök - közölte az amerikai elnök különleges megbízottja vasárnap.

2025. Március 17. 07:34, hétfő | Külföld

Az Egyesült Államokban tovább növekedett a tornádók és viharok halálos áldozatainak száma, százezreknél áram-kimaradást okozva

Az Egyesült Államokban 37-re emelkedett a déli és a keleti országrészt sújtó heves viharok, és a számos helyen kialakult tornádók halálos áldozatainak száma vasárnap.