Hírek
2019. Október 06. 20:54, vasárnap |
Helyi
Forrás: Infopapa.hu (Szalóky Zsolt)
Mindig lesznek követői a mártírok példájának
Az aradi vértanúk kivégzésének 170. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezést Pápa város önkormányzata, a Március 15. téren.
„Az áldozat tartja meg az életet. Az erőszak, a hatalom elveszíti. Történelmi igazság ez… Az áldozat lelke… kifogyhatatlanul teremt. Elnyomottan is emelkedett, megalázottan is örök emberi. Háborúk, haragok gázolta földünk áldozatai a végső győztesek…” – kezdte emlékező beszédét a Kövy Zsolt református lelkésztől, Pápa korábbi alpolgármesterétől származó idézettel Kerecsényi Zoltán. Az önkormányzati képviselő az emberi áldozatvállalásról, mártíromságról és vértanúságról beszélt az 1849 október 6-án kivégzettekre emlékezve.
- Olyan kiválasztottak, akiket semmilyen földi áldás elvesztése nem tudja rákényszeríteni arra, hogy hitüket megtagadják, akik szenvednek az igazságért, akik ha hűséges zászlóvivőkként el is hullanak „őrhelyükön”, vereségük győzelemmé lesz; hiába kaszabolnak le közülük minél többeket, annál többen lépnek a helyükbe – hangsúlyozta a szónok.
Az emberi történelem „vérfolyamában" az áldozatokká, mártírokká, vértanúkká lett ősi hírnökök, figyelmeztetők, próféták, apostolok, diakónusok, például a Pápa város címerében is megjelenő István vértanú, vagy a Pápán nyugvó Martiális vértanú, a későbbi századok vallásüldözéseinek, fajüldözéseinek vértanúi, a szabadság, a függetlenség, a patrióta kiállás vértanúi, így az aradi katonaforradalmár-vértanúk, s a vértanúvá lett első felelős magyar kormányfő sorspéldája sem elveszett, – nem elvesző; mindig voltak és lesznek helyükbe lépők, példájuknak követői – hangzott el a beszédben.
Kerecsényi Zoltán szerint hiába veszik el hatalmasok a hosszú évszázadok alatt – és százhetven esztendővel ezelőtt is – „gyöngének, lenézettnek, semminek tűnőknek" életét, vereségük győzelemmé válik. - A 170 esztendővel ezelőtti „vérfolyamban”, „vér-tengerben” is „uj erő” érlelődik, a pesti Újépület udvarán, s az aradi „magyar Golgotán” kiömlő vér is „magvetés”, megtermékenyítő és megtisztító erő lesz – fogalmazott az önkormányzati képviselő.
A beszédet követően a Szent István Római Katolikus Általános Iskola diákjainak emlékező műsora következett, majd koszorúzással és a Szózat közös eléneklésével zárult a megemlékezés.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 13. 17:14, szerda | Helyi
Tömegbukás részese volt a Tour de Hongrie pápai versenyzője
Egyelőre nincs információ arról, hogy tudja-e folytatni a versenyt a fiatal sportoló.
2026. Május 12. 17:49, kedd | Helyi
Eltűnt! Keresi a rendőrség a képen látható nőt!
A Pápai Rendőrkapitányság körözést adott ki egy 41 éves nő eltűnése miatt. A rendőrség jelenleg is keresi Czory Melindát, születési nevén Pente Melindát.
2026. Május 12. 13:01, kedd | Helyi
Ujvári Szilvia: A talajvédelem ma már nemzetstratégiai kérdés
Az Országgyűlés Agrár- és Élelmiszergazdasági Bizottságában hallgatták meg Bóna Szabolcs miniszterjelöltet – számolt be közösségi oldalán Ujvári Szilvia, a TISZA országgyűlési képviselője.
2026. Május 12. 12:44, kedd | Helyi
Jogosítvány nélkül, forgalomból kivont autóval okozott balesetet
A baleset következtében a gépkocsiban rögzítés nélkül utazó egyéves gyermek a járműből kiesett, és nyolc napon túl gyógyuló, súlyos egészségromlással járó sérüléseket szenvedett.

