Városlista
2024. május 6, hétfő - Ivett

Hírek

2013. Október 11. 05:00, péntek | Külföld
Forrás: orientpress

Megold-e bármit a halálbüntetés?

Megold-e bármit a halálbüntetés?

2002. május 13-án Rómában a halálbüntetés ellen küzdő szervezetek koalíciót hoztak létre, amely 38 civil szervezetet, egyesületeket, közösségeket, jogászokat, ügyvédeket tömörít. A Halálbüntetés Elleni Világszövetség kezdeményezésére ünneplik a halálbüntetés elleni világnapot.

2012 végéig 97 országban szüntették be teljesen a halálbüntetést, 35 országban pedig legalább tízéves moratóriumot vezettek be a gyakorlására. Ma még 58 országban vagy térségben létezik, például az Amerikai Egyesült Államok 50 szövetségi tagállamából 33 államban, Japánban, Indiában és olyan országokban, amelyekben önkényuralmi rendszer uralkodik.

Az Amnesty International 2012-es jelentése szerint a halálbüntetést csak az országok egy elszigetelt csoportja alkalmazza. 2012-ben 21 állam hajtott végre kivégzéseket. Legalább 682 kivégzésről tudunk, ez kettővel több, mint egy évvel korábban. 58 országban legalább 1722 új halálos ítéletet hoztak, míg egy évvel azelőtt ezek a számok 63 és 1923 voltak. Ám ezek az adatok nem tartalmazzák a Kínában végrehajtott több ezer kivégzést, mert ott azokat titokban tartják.

Fehéroroszország továbbra is az egyetlen állam Európában és Közép-Ázsiában, ahol embereket végeznek ki, ráadásul szigorúan titokban; 2012-ben legalább 3 embert halt meg ily módon. Lettország lett a 97. ország a világon, amely tavaly eltörölte a halálbüntetést.

A legtöbb kivégzést végrehajtó országok közül az első ötbe ismét Kína, Irán, Irak, Szaúd-Arábia és az USA került. A módszerek között 2012-ben találhatunk akasztást, lefejezést, sortüzet és halálos injekciót is. Szaúd-Arábiában egy lefejezett férfit keresztre feszítve tettek közszemlére.

A halálbüntetés támogatói gyakran állítják, hogy a kivégzés elrettentő erejű. Egy 2012-es átfogó amerikai kutatás szerint azonban ez az adatok alapján egyáltalán nem igazolható. A halálbüntetés alkalmazásának valódi okát máshol kell keresni. Tavaly megint azt láttuk, hogy némely ország politikai okokból, populista megfontolásból, vagy az elnyomás eszközeként végez ki embereket – mondta Jeney Orsolya, az Amnesty International magyarországi igazgatója.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 06. 12:42, hétfő | Külföld

Nem hadászati nukleáris fegyverek bevetését imitáló hadgyakorlatot rendelt el az orosz elnök

Utasította az orosz fegyveres erők vezérkarát Vlagyimir Putyin orosz elnök, hogy készüljön fel egy olyan hadgyakorlatra, amelyen nem hadászati nukleáris fegyverek használatát fogják gyakorolni

2024. Május 02. 06:45, csütörtök | Külföld

Molotov-koktélt dobtak egy varsói zsinagógára

A gyanú szerint egy lengyel állampolgárságú fiatalember próbálta meg felgyújtani szerdán a Nozyk zsinagógát Varsóban, a politikai vezetők elítélték a történteket.

2024. Április 29. 17:26, hétfő | Külföld

Európai Autógyártók Szövetsége: sokkal több töltőpont szükséges az uniós klímacélok eléréshez

Az Európai Unióban évente a jelenleginél nyolcszor több elektromos járművek feltöltéséhez szükséges infrastruktúrát kell telepíteni 2030-ig az uniós klímasemlegességi célok eléréséhez

2024. Április 29. 17:24, hétfő | Külföld

Romlott áprilisban a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban

Áprilisban a várt javulás helyett romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága, a DG ECFIN (Directorate General for Economic and Financial Affairs) hétfői jelentése