Hírek
2020. Augusztus 16. 14:21, vasárnap |
Helyi
Forrás: Infopapa.hu (Szalóky Zsolt)
Megemlékezés a Hősök napján
Pápán, a világháborús emlékműveknél tartottak megemlékezést a Hősök napján, emlékezve a világháborúkban elhunyt pápai hősökre.
Horváth Ferenc hagyományőrző huszár őrmester emlékbeszédében azt mondta, Magyarország geopolitikai helyzeténél fogva nem maradhatott ki a 20. század első felének két nagy világháborújából, melyek hazánk számára kiemelkedően magas emberveszteséggel jártak. A Magyar királyi 7. Honvéd Huszárezred történetének megidézésekor elmondta, a Gorodoknál elszenvedett vereség után a lovashadosztály maradékából szervezett dandárnyi különítmény folytatta a harcokat. A 7- es honvédhuszárok harcoltak egészen a háború befejezéséig a Dnyeszter és a Kárpátok térségében, és ott voltak Premisl és Lemberg újbóli visszavételénél. - Megjelenésünkkel, életvitelünkkel és erkölcsi tartásunkkal, külön kötelességünk a meghalt magyar huszárok drága vérének, kemény öklének és szótlan magyar hűségének emlékét örökre megőrizni - fogalmazott a szónok.
A második világégés hőseire áttérve beszélt a Pápán állomásozó 1. honvéd ejtőernyős század, később vitéz Bertalan Árpádról elnevezett 1. honvéd ejtőernyős zászlóalj, majd ezred katonáiról, akik az "ejtőernyős félelmet és hadifogságot nem ismer" jelszó alatt nevelkedtek és élték a mindennapjaikat. - Első harci bevetésük 1941. április 11-én a Magyar Délvidék visszafoglalására indított hadműveletek során volt, ami tragédiával végződött. A vezérgép lezuhant és elégett. Itt halt hősi halált katonáival vitéz Bertalan Árpád. Ezután az ejtőernyősök 1944-ig csak egyes harcosként vettek részt tapasztalat szerzés céljából frontszolgálaton - mondta el Horváth Ferenc hozzátéve, az orosz betörést követően a novemberi hidegben, esőben, napokig leváltás nélkül a lövészárkokban, folyamatos ellenséges aknavető és minden létező ágyú és kézifegyver tüzében harcoló, szinte idegek nélküli, rendkívül bátor emberek, a pápai ejtőernyősök, állták a sarat. Decemberben Kéthelynél, majd a Garamnál, 1945 tavaszán pedig a Balaton felvidéken. Nem ismertek félelmet sem támadásban, sem védelemben.
Az emlékező beszédet követően koszorúzással, majd a Szózat hangjaival zárult a rendezvény, amelyen Pusztai Boglárka működött közre egy dalszöveg előadásával.
Kapcsolódó galéria
Ezek érdekelhetnek még
2026. Augusztus 04. 12:56, kedd | Helyi
Durva rolleres balesetet rögzítettek megyénkben - Videó
Egy váratlan közlekedési helyzet pillanatok alatt balesethez vezethet, ezért a rollerezőknek is kiemelten fontos a körültekintő, a körülményekhez igazodó közlekedés - figyelmeztet a Veszprém vármegyei rendőrség.
2026. Augusztus 03. 17:17, hétfő | Helyi
Hőség, energiaválság - Újabb intézkedéseket vezetett be az önkormányzat Pápán
A tartós kánikula és az országos harmadfokú hőségriasztás miatt újabb intézkedéseket vezetett be Pápa Város Önkormányzata és a Pápai Városüzemeltetési és Közszolgáltató Nonprofit Kft.
2026. Augusztus 03. 14:14, hétfő | Helyi
Nagy területen ég az aljnövényzet Külsővatnál
Nagy területet érint a tűz, amely egy romos épületre és szalmabálákra is áterjedt.
2026. Augusztus 03. 10:57, hétfő | Helyi
Országos vízipisztoly-csata és rekordkísérlethez csatlakozik a Pápai Várkertfürdő
Országos rekordkísérlet részese lehet a Pápai Várkertfürdő augusztus 8-án, szombaton.













