Hírek
2020. December 01. 18:05, kedd |
Külföld
Forrás: Shiri Zsuzsa, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay
Kibertámadás ért egy biztosító társaságot Izraelben

Kibertámadás ért egy biztosító társaságot Izraelben, iráni hekkerekre gyanakodnak - jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet kedden.
Az izraeli Nemzeti Kiberhálózat közleménye szerint hétfő este hekkerek, számítógépes bűnözők támadták meg a Sirbit biztosítótársaság szervereit, melynek weboldala összeomlott, és attól tartanak, hogy sok ügyfél, köztük a köztisztviselők személyes adatai kiszivárogtak.
A BlackShadow, vagyis fekete árnyék nevű hekkercsoport magára vállalta az akciót, és nyilvánosságra hozta a vállalat hangfelvételét egy ügyféllel folytatott beszélgetésről, valamint izraeli személyi igazolványokat és gépjármű vezetői jogosítványokat, köztük egy vezető bíróét is.
A megszerzett személyes adatok között sok köztisztviselőről szóló információt is ellophattak, mert 2005-ben a Sirbit vállalat nyerte meg a közalkalmazottak magángépkocsijának biztosítására kiírt éves pályázatot, és sok éven át megőrizte ezt a piaci szegmenset.
A BlackShadow nevű hekkercsoport a közelmúltban megnyitott Twitter-fiókjában vállalta a felelősséget a számítógépes támadásért a Sirbit hálózati infrastruktúrája ellen, s állításuk szerint a vállalat szervereiben is kárt okoztak.
Izraeli kiberszakértők szerint ez a csoport próbálta megtámadni Izrael több számítógépes rendszerét néhány hónappal ezelőtt, de akkor megfékezték őket. Omri Segev Mojal, a Profero nevű cég kiberszakértője szerint Izrael kedvelt célpontja főként iszlamista "hektivistáknak", akik politikai okokból hajtanak végre kibertámadásokat.
"Az iráni-izraeli konfliktus újabb kiéleződése miatt fennáll annak a lehetősége, hogy az irániak állnak a támadás mögött, egy aktivista csoport mögé bújnak, ahelyett, hogy hivatalosan felfednék magukat" - vélekedett a szakértő a ynetnek.
Egy frissen közzétett tanulmányból kiderült, hogy iráni hekkerek álltak több tucat november eleji, izraeli vállalatok ellen elkövetett ransomware-támadás mögött. Minden cégnek 7-9 Bitcoin érmét kellett fizetnie a támadóknak (375-475 ezer sékel, ami mintegy 35 millió forint).
Ezen érmék végső rendeltetési helye a kriptovaluták iráni kereskedési platformja volt. Használatukhoz iráni telefonszámot és személyi igazolványt kellett bemutatni, amely a tanulmány szerint arra utal, hogy nagy valószínűséggel iráni állampolgárok állnak a támadások mögött. Ugyanakkor azt nem lehet tudni, hogy kapcsolatban voltak-e az iráni rendszerrel, s hogy valójában az Iszlám Köztársaságban élnek-e.
Az iráni atomprogram vezetőjének, Mohszen Farizadének - Teherán által Izraelnek tulajdonított - szombati meggyilkolása után az irániak többször is bosszúval fenyegették meg Izraelt.
Ezek érdekelhetnek még
2022. Augusztus 14. 17:02, vasárnap | Külföld
Rekordnagyságú területen pusztított erdőtűz az idén Európában
Minden korábbinál nagyobb területen pusztított erdőtűz Európában az idén az Európai Unió figyelőszolgálatának vasárnap ismertetett adatai szerint.
2022. Augusztus 14. 12:04, vasárnap | Külföld
Pusztító villámárvizekre készülhet Kalifornia a jövőben
Nagy területen pusztító villámárvizekkel kell szembenéznie a jövőben a ma történelmi szárazsággal küzdő Kaliforniának, amelyek nagyobb kárt okozhatnak majd, mint egy erős földrengés
2022. Augusztus 14. 06:00, vasárnap | Külföld
Poliovírust találtak New York szennyvízében
A járványos gyermekbénulásért felelős poliovírust találtak New York szennyvízében, különösen az oltatlanok vannak veszélyben - közölték a városi és állami hatóságok pénteken.
2022. Augusztus 13. 18:08, szombat | Külföld
Enyhíti a korlátozásokat az amerikai járványügyi központ a tanév kezdetén
Az Egyesült Államokban a diákoknak nem lesz kötelező karantén a hamarosan kezdődő tanévben, akkor sem, ha koronavírussal fertőzött személlyel voltak kapcsolatban