Városlista
2026. május 13, szerda - Szervác

Hírek

2019. Április 23. 09:49, kedd | Helyi
Forrás: Pápa-ma.hu

Készül a kastélykerítés - A ballagásra helyükre kerülhetnek a griffek

Készül a kastélykerítés - A ballagásra helyükre kerülhetnek a griffek

Áldozó Tamás polgármester munkatársaival tekintette meg a díszkapu elkészült elemeit, Lehoczky János kovács iparművész szentendrei műtermében.

Jól halad a munka a Pápa-ma.hu beszámolója szerint, mára kész szerkezetek, összeállított, festésre váró kerítésdarabok, majdan magasra nyúló tartóoszlopok és a kaput díszítő griffek is elkészültek.

-Most már érezni azokat a monumentális méreteket és azt a látványt, ami majd a pápaiakat fogadja néhány hónap múlva - fogalmazott a polgármester, miután a mesterrel és fiával végigjárták a műhelyt, megszemlélve az egyes kerítéselemeket, kézbe fogva a súlyos, formára vert kovácsoltvas darabokat.
-Egyelőre még nehéz elképzelni a valóságban, egyelőre még azokat a képeket látom, amelyeket itt a műhelyben is megnéztünk, amik valószínűleg minden pápai család fotóalbumában ott vannak. Ezeken a képeken hölgyek, fiatalemberek, családok fényképezkedtek a díszkapu előtt. Most még nem tudom elképzelni összességében azt a látványt, ami majd fogad bennünket, de mindenképpen egyedi, unikális élmény lesz, olyan, ami nagyon sokakat meg fog szólítani és biztosan sokan egy fotópontnak fogják használni - osztotta meg gondolatait a városvezető a műhelyben elé táruló látványról.

Lehoczky Tivadar fém-szakrestaurátor, a mester fia elmondta,a kerítések elkészültek, a korrózió elleni védelmet is megkapták - méghozzá az olajfúrótornyoknál is használt technológiával - már csak a festésük hiányzik. A nagy díszkaput tartó oszlopok is elkészültek, s a bennük lévő díszítő és stabilitást adó kovácsoltvas elemek is készen vannak, összeszerelésre várnak. A kiskapukról már csak a levélminták hiányoznak és a nagy díszkapuk nagy kovácsolási része is csaknem teljesen megvan. Mindezek mellett a griffek is csak arra várnak, hogy autóra tegyék őket és elfoglalhassák régi-új helyüket.

Készülnek a kaput tartó oszlopok is.Az 5,3 méter magas oszlopok még a munkapadon fekve is hatalmasak, anyagvastagságuk megdöbbentő, de ezekbe még további kovácsoltvas figurák kerülnek, melyek nemcsak díszítő funkciót látnak el, hanem nagyon komoly statikai szerepük is van, hiszen a díszkaput tartják majd, s az oldalirányú elmozdulás ellen kell hatniuk - magyarázza Lehoczky János és megmutatja az oszlopra kerülő sapkát is, mely szintén elkészült már.

A díszkapu 3,4 méter magas, egy-egy szárnya közel 1,5 méter széles. A nagy kovácsolási munkákon már túlvagyunk, még levelek és rozetták kerülnek rá, ezeken dolgozunk most

-Mindig újabb és újabb problémák jönnek elő. Lerajzolom, megbeszéljük a fiammal, hogyan csináljuk, lejövünk a műhelybe és elmagyarázzuk a dolgozóinknak. Itt minden egyes elemet ki kell találni és rettentő sok sablont kell készíteni. Nem úgy működik, hogy a tüzépen lehet ilyen csigát kapni, akkor abból összerakjuk, itt mindegyik elem kicsit más. Annak idején sem volt teljesen egyforma az összes tartozék, és ha ők meg tudták csinálni, akkor mi is - jelenti ki önérzetesen és a hatalmas műhelyben körbetekintve, megcsodálva a látványt, nem kételkedünk a mester szavaiban.

A hosszú beszélgetés, az érzékletes magyarázatok végén Áldozó Tamás arról egyeztetett az iparművésszel, hogy a folyamatosan készülő elemeket akár folyamatosan be is lehet építeni a már meglévő kerítéstalapzatra, s a tervek szerint elsőként - talán már a ballagásra - a griffek a helyükre is kerülhetnek. Az együttműködés Lehoczky Jánossal példaértékű - állapította meg a polgármester, hozzátéve, a kovács iparművész már akkor elkötelezettje volt ennek a munkának, amikor még a megvalósításra esély sem látszott, és most is nagyon jó együttdolgozni vele.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 13. 17:14, szerda | Helyi

Tömegbukás részese volt a Tour de Hongrie pápai versenyzője

Egyelőre nincs információ arról, hogy tudja-e folytatni a versenyt a fiatal sportoló.

2026. Május 12. 17:49, kedd | Helyi

Eltűnt! Keresi a rendőrség a képen látható nőt!

A Pápai Rendőrkapitányság körözést adott ki egy 41 éves nő eltűnése miatt. A rendőrség jelenleg is keresi Czory Melindát, születési nevén Pente Melindát.

2026. Május 12. 13:01, kedd | Helyi

Ujvári Szilvia: A talajvédelem ma már nemzetstratégiai kérdés

Az Országgyűlés Agrár- és Élelmiszergazdasági Bizottságában hallgatták meg Bóna Szabolcs miniszterjelöltet – számolt be közösségi oldalán Ujvári Szilvia, a TISZA országgyűlési képviselője.

2026. Május 12. 12:44, kedd | Helyi

Jogosítvány nélkül, forgalomból kivont autóval okozott balesetet

A baleset következtében a gépkocsiban rögzítés nélkül utazó egyéves gyermek a járműből kiesett, és nyolc napon túl gyógyuló, súlyos egészségromlással járó sérüléseket szenvedett.