Városlista
2026. március 13, péntek - Krisztián, Ajtony

Hírek

2019. November 06. 08:25, szerda | Helyi
Forrás: Lhsn.hu

Kérdéses a Gripen-flotta sorsa

Kérdéses a Gripen-flotta sorsa

Ideiglenes pápai állomáshelyükön nem maradhatnak a vadászgépek a téli időszakban, viszont a felújításon áteső kecskeméti légibázisra sem tudnak még visszatérni.

A kecskeméti repülőtér elhúzódó fejlesztése és felújítása miatt nem tudnak hazaköltözni a vadászgépek, jelenlegi állomáshelyükön, Pápán viszont nem maradhatnak sokáig, mivel a téli időszakban nem biztosított az előírásoknak megfelelő tárolásuk és üzemeltetésük – írja az Lhsn.hu.

A készenléti szolgálatot ellátó JAS-39 Gripen vadászgépek jelenleg a szabad ég alatt állnak az MH Pápa Bázisrepülőtéren, ugyanis nem férnek be a Repülést Biztosító Század hangárjába.

A Gripenek számos érzékeny elektronikus, számítógépes rendszerrel vannak felszerelve, emellett sárkány felépítésük is számos kompozit elemet is tartalmaz, melyek érzékennyé teszik a repülőgépet a ridegtartásra. A szakemberek szerint +5 , +7 fok körüli minimális hőmérséklet szükséges a tárolásukhoz fedett helyen, hogy elkerüljék a nem megfelelő tárolásból eredő meghibásodásokat. A kedvezőtlen klimatikus körülmények esetén a szabadtéri tárolás következtében pedig a sárkányszerkezetben korróziós folyamatok jöhetnek létre, amik a későbbiekben a biztonságos üzemeltetést, repülést veszélyeztetik.

Az MH Pápa Bázisrepülőtéren, nem csak a megfelelően vízszigetelt, hűthető, fűthető hangár a kevés, de a repülőtér „magyar oldalán” a szabályoknak megfelelő jégtelenítés sem biztosított téli időszakban, ugyanis a jégtelenítő folyadék veszélyes anyag, amit megfelelő csatornarendszerben csak a repülőtér déli végén, a C-17-es repülőgépek állóhelyeinél tudnak zárt tárolóba vezetni.

A honvédség a SAAB-tól nemrégiben vásárolt egy mobil hangárt, amely gyári paraméterek szerint 37 méter hosszú, legalább két repülőt tudnak benne egyszerre javítani, vagy négyet tárolni.

A portál szerint ha számba vesszük a megfelelő tároló helyek mennyiségét a pápai repülőtéren, úgy, hogy közben repülési üzem is zajlik, számításaik szerint a mobil hangárral együtt megközelítőleg nyolc-kilenc repülőgép tárolható az előírásoknak megfelelően, így joggal kezdhetünk el aggódni a magyar vadászgépekért és pilótáikért, ha nem tudnak a hideg időjárás beállta előtt hazaköltözni, vagy nem alakítanak ki megfelelő tároló helyeket a gépek számára…

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 13. 13:43, péntek | Helyi

Ezer diák szavalta el a Nemzeti dalt Pápán

2026. Március 13. 07:06, péntek | Helyi

Ujvári Szilvia és Forsthoffer Ágnes személyes kapcsolatáról ír a kormánypárti sajtó

A Mediaworks-höz tartozó Ellenpont cikke szerint Ujvári Szilvia korábban a kertészeti termékekkel foglalkozó Teklandnál dolgozott vezetői pozícióban, amely a Forsthoffer család érdekeltségébe tartozik.

2026. Március 12. 14:12, csütörtök | Helyi

38 kórház bezárását tartalmazza egy korábbi kormány tervezet, melyet a Tisza szerint a választás után újra elővenne a Fidesz

A tervek szerint 38 kórházat bezártak volna, mintegy 14 ezer aktív kórházi ágyat megszüntettek volna, a járóbeteg-szakrendelők számát pedig a jelenlegi 557-ről 221-re csökkentették volna.