Városlista
2026. április 3, péntek - Buda, Richárd

Hírek

2012. Április 02. 07:09, hétfő | Belföld
Forrás: mno.hu / MTI

Katasztrófára figyelmeztetnek

Katasztrófára figyelmeztetnek

Egy több mint 34 méter magas szökőár is lecsaphat Japán déli, csendes-óceáni részén egy a Richter-skála szerinti 9,0-es erejű földrengés nyomán – állapították meg japán tudósok, felülvizsgálva korábbi kutatásaikat.

A kormányzat által felkért tudományos szakértők csoportja szombaton közölte, ha a Honsu szigetétől keletre fekvő Nankai tengermedencében 9,0-es erejű földrengés következik be, szökőár söpör végig a térségen, amely elérheti a 34 méter magasságot.

Egy korábbi, 2003-ban közzétett előrejelzésükben a szakemberek maximum 20 méteresre tették egy ily módon előidézett szökőár magasságát.

A felülvizsgált adatok szerint egy ilyen szökőár Tokiót is elérheti 2,3 méteres hullámokkal. A tengerparti városra, Kurosióra azonban 34 méter magas cunami is lecsaphat.

A japán kormány honlapján közzétett felülvizsgált adatok az egy évvel ezelőtti 9,0-es erejű földrengés és a nyomában fellépett szökőárról folytatott kutatásra alapulnak, a cunami magassága tavaly elérte a 14 métert.

Az új tanulmány nyomán a szakemberek felhívták az emberek figyelmét arra, hogy legyenek jobban felkészülve az ilyen katasztrófákra. Bár a japánok hozzászoktak a rendszeres földrengésekhez, az Aszahi Simbun napilap felsorolta azokat a problémákat, amelyekkel egy ilyen nagy erejű pusztítás nyomán szembe kell nézniük. Az áramszolgáltatás kiesése több mint egy hétig is elhúzódhat, a vízszolgáltatás kimaradása akár egy hónapig is eltarthat a kormány számításai szerint.

MTI / mno

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 03. 14:00, péntek | Belföld

Tavaszias idő várható a húsvéti hosszú hétvégén

2026. Április 03. 08:58, péntek | Belföld

Magyarországra látogat az Amerikai Egyesült Államok alelnöke

Április 7-8-án Magyarországra látogat J.D. Vance, az Amerikai Egyesült Államok alelnöke és felesége - tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.

2026. Április 03. 08:45, péntek | Belföld

Csádról és Orbán Viktor fiáról is kitálalt egy katonai százados

Interjút adott a Telexnek Pálinkás Szilveszter, a Magyar Honvédség toborzókampányának egyik arca, aki korábban a S.E.R.E.G. című sorozat készítésében is részt vett tanácsadóként.

2026. Április 02. 15:00, csütörtök | Belföld

KSH: a GDP-arányos hiány 4,7 százalékos volt 2025-ben