Városlista
2026. július 14, kedd - Őrs

Hírek

2011. November 17. 19:28, csütörtök | Helyi
Forrás: InfoPápa.hu, Magyar Életrajzi Lexikon

Jókai Mór életrajz írójának avattak emléktáblát Pápán

Jókai Mór életrajz írójának avattak emléktáblát Pápán

Vály Mari az író unokahúga volt, mostantól tábla őrzi emlékét egykori lakóházán, a Jókai utca 20. szám alatt.

A Jókai Kör egyesület kezdeményezésére a januári képviselőtestületi ülés határozott az emlékmű állításról, melynek átadására ünnepélyes keretek között került sor november 17-én.

Fejes Sándor, a Jókai Kör örökös és tiszteletbeli tagja, az emlékmű ötletadója mondott ünnepi beszédet, melyben megköszönte a pápai önkormányzatnak, aki erkölcsileg és anyagilag is támogatta az emlékművet. Továbbá Gosztola Istvánnak, az emléktábla tervezőjének, Járóka Attila kivitelezőnek és Ferenczi Józsefnek, aki örömmel fogadta, hogy a tulajdonában lévő ingatlanra kerül az emléktábla. Fejes Sándor röviden ismertette Vály Mari életét, munkásságát.

Az emléktáblát Dr. Áldozó Tamás polgármerter és Adorján Zoltán, a Jókai Kör alelnöke leplezték le. Szavalatot mondtak a Pápai Református Kollégium Gimnáziuma és Művészeti Szakközépiskolájának tanulói.

Vály Mari Jókai Mór unokahúga, édesapja az egykori pápai Református Főiskola híres tanára, Vály Ferenc volt. Vály Mari férjének és gyermeküknek korai halála miatt nagybátyjához, Jókai Mórhoz költözött, hogy segédkezzen a háztartásban. Még Jókai életében elkezdte írni visszaemlékezéseit, amelyekben az író hétköznapjait, családtagjaihoz való viszonyát örökítette meg jó megfigyelőképességgel. A terjedelmes kézirat az Országos Széchenyi Könyvtárban található, csak szemelvények jelentek meg belőle.

Címkék: emléktábla

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 14. 07:23, kedd | Helyi

Két szépkorút köszöntött Grőber Attila polgármester

Két pápai szépkorút is felköszöntött születésnapja alkalmából Grőber Attila polgármester. Lakatos Teréz 90., míg Mihalowitschné Biró Mária 95. születésnapját ünnepelte az elmúlt időszakban.

2026. Július 14. 07:18, kedd | Helyi

15 hektáron égett a tarló és az aljnövényzet Bakonyszücsnél

A pápai tűzoltók is részt vettek az oltásban.

2026. Július 13. 07:42, hétfő | Helyi

Felkészülési mérkőzésen sérült meg súlyosan a Perutz játékosa

A fiatal sportolót meg kellett műteni egy szerencsétlen esést követően.

2026. Július 11. 09:34, szombat | Helyi

25 éves a pápai Bázisrepülőtér

„Legyen ez a jubileum egyszerre számvetés és új kezdet. Emlékeztessen bennünket arra, hogy a múlt értékei adják a jövő erejét, és hogy minden újabb siker azok munkájára épül, akik előttünk jártak”