Hírek
2024. December 12. 07:10, csütörtök | PR
Hogyan használhatod a játékokat, mint jutalmat a produktivitás növeléséhez?
Szeretnéd tudni, hogy hogy használhatod ki a játékok előnyeit? Olvasd el tippjeinket a produktivitás növeléséhez a játékokkal!
A játékokra gyakran úgy tekintenek, mintha az emberek elmenekülnének a valóság elől, pedig ezt már sok szakértő megcáfolta. Számos kutatás kimutatta, hogy ha használjuk az eszünket és különböző stratégiákat alkalmazunk a játékok során, akkor az nem csak a motivációban segít, de abban is, hogy egész nap koncentráltak és produktívak maradjunk. Persze mint mindenhez, ehhez is mérték kell, de ha a játékokat úgy kezeljük, mint a feladatok elvégzéséért járó jutalom, akkor ez akár egy jó rutinná is válhat.
Tudtad?
A szerencsejátékozás szintén növelheti a produktivitást, de ehhez az kell, hogy odafigyeljünk a mértékletességre. Az olyan kaszinók, mint a verde casino különböző fizetési limiteket is állítanak, amivel megtanulhatjuk, hogy hogyan osszuk be a pénzünket.
Miért működik a játék mint jutalom?
A játék alapvetően a jutalmazás koncepciójára épül. A szintek teljesítése, az elért eredmények feloldása és a játékon belüli tárgyak megszerzése mind az agy jutalmazási rendszerét érinti, dopamint szabadít fel és elégedettséggel tölti el az embert. Ugyanez az elv alkalmazható a való életben végzett feladatokra is, amivel még a hétköznapi házimunka vagy az elvégzett munkánk is sokkal izgalmasabbá válik.
Vizsgáljuk meg közelebbről, hogy miért használhatjuk a játékot jutalomként:
-
Kijössz kicsit a monotonitásból - Ha a játékokkal jutalmazod magad, akkor a hosszú munka napjaidat kicsit izgalmasabbá teheted.
-
Jobban gazdálkodhatsz az időddel - A játékra szánt konkrét idők kijelölése segít betartani és beosztani az idődet és elkerülheted a halogatást.
-
Segít teljesíteni a célodat - A tudat, hogy egy olyan játékkal játszhatsz, amit szeretsz, motivál a feladatok gyorsabb elvégzésére.
Ez azt jelenti, hogy ha a produktív perceidet izgalmas jutalmakkal párosítod (ez egyébként nem csak játék lehet, de valamilyen kis ajándék magadnak, vagy egy program, például séta a parkban, egy új könyv vásárlásra, stb.), akkor nagyobb a valószínűsége annak, hogy motivált maradsz és teljesíted a céljaidat.
A jutalom, mint jól felépített rendszer
Fontos, hogy a jutalmazási rendszer akkor működik, ha ehhez egy jól felépített rendszert hozol létre. Az, hogy ez milyen, csak Te tudhatod, akkor fog igazán működni a számodra. Ez a rendszer magában foglalja az egyértelmű határok felállítását, hogy mikor és mennyi ideig fogsz játszani, illetve a megfelelő típusú játékok kiválasztását (például nem érdemes a pihenés során olyan játékkal játszani, ami csak növeli benned a feszültséget).
Határok felállítása
A játék elsősorban azért van, hogy az élvezetes és izgalmas legyen, feldobja a napjaidat és kicsit pihentesd az agyadat, nem pedig a figyelemelterelés eszköze. Az egyensúly fenntartása érdekében ezeket a trükköket használhatod:
-
Legyenek konkrét céljaid. Eldöntheted, hogy például 30 percet fogsz játszani, miután befejezted a munkád.
-
Ebből kiindulva, korlátozd a játék idejét. Használhatsz időzítőt is, hogy elkerüld a folyamatos játék kísértését.
-
Legyen egy fontossági sorrend a feladatok között. Először fejezd be a legfontosabb feladataidat, és csak utána kezdj el játszani.
-
Válassz megfelelő játékokat. Nem minden játék egyformán alkalmas arra, hogy rövidke jutalomként kezeld. Egyes játékok jobban megfelelnek a gyors játékhoz, míg mások több időt igényelnek.
A legjobb játékok kiválasztása
A megfelelő játékokat több szempont alapján is kiválaszthatod. Íme egy táblázat a legjobb játékokról a jutalmazási rendszerhez:
Játék típusa |
Példa |
Gyors puzzle játékok |
Tetris, Candy Crush |
Általános és szimulációs játékok |
Animal Crossing |
Időzített számítógépes játékok |
Rocket League, Fortnite |
Játék, mint rutin
Ahhoz, hogy a játék hatékony legyen és jó motivációs eszközzé váljon, érdemes beépíteni a napi menetrendedbe, mint egy rutint. Ehhez eszközölhetsz rövid játékszüneteket a feladataid között, hogy kis pihenést tarts. Ezenkívül jutalmazhatod magad egy hosszú, produktív nap végén, vagy hétvégente maratonokat tarthatsz, miután már teljesítetted a céljaid a hét folyamán.
A játék és szünet tartásának előnyei
Azon túl, hogy a játék egy igen szórakoztató kikapcsolódási lehetőség, ha mértékkel csinálod, akkor az a mentális egészségedre is jó hatással lehet. A játékszünetek tartása segíthet például a stressz csökkentésében, javíthat a koncentrációdon és fokozhatja az általános hangulatodat.
Stresszoldás
A játék jó megoldás, ha nagyon stresszes vagy a munka vagy az élet miatt úgy általában. A virtuális világ egy kicsit kihoz ebből az állapotból, és ha csak néhány percre is, de csökkentheted vele a stressz-szintedet, és segíthet abban, hogy utána tisztább fejjel térj vissza a feladataidhoz.
Jobban tudsz összpontosítani
Ha ismered a “mental reset” kifejezést, akkor tudhatod, hogy a kötelező feladatok közötti szünetek mennyire sokat jelentenek abban, hogy utána újult erővel tudj összpontosítani. A pihenés, sőt a játékok többsége segít visszanyerni a koncentrációt és még a problémamegoldó képességedet is fejlesztheted vele.
Jobb a hangulatod
Egy meccs megnyerése, egy pálya teljesítése vagy csak maga a játék világa dopamint szabadíthat fel, ami jó érzést kelt benned. Ezáltal a hangulatod sokkal jobb lesz egész nap.
Játék, mint a produktivitás eszköze
A játékot nem a figyelem elterelésére kell használni. Ha jutalomként tekintesz rá a napi feladataid elvégzéséért, akkor az motivációt ad és mivel közben pihensz és kikapcsolsz, ezért hosszú távon is sokkal jobban megéri majd.
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 23. 13:26, hétfő | PR
Inflációs fordulat a magyarok körében
csökkent a jelentős drágulást érzékelő középkorúak aránya
2024. December 16. 16:12, hétfő | PR
LED tv-k – Tudnivalók vásárlás előtt
Gondoltam, megosztom veletek a LED TV-kről szerzett tapasztalataimat, hiszen manapság ez a technológia uralja a televíziók piacát.
2024. December 16. 12:41, hétfő | PR
Lepd meg magad az ünnepekre, kezd ragyogó bőrrel az új évet!
Az ünnepek közeledtével mindannyian a legjobb formánkat szeretnénk hozni. Az év végi partik, családi összejövetelek és a szilveszteri pillanatok tökéletes alkalmat kínálnak arra, hogy ragyogó bőrrel tündököljünk.