Hírek
2019. November 17. 14:00, vasárnap |
Külföld
Forrás: mti
Hétfőre is tanítási szünetet hirdettek az újra fokozódó helyzet miatt Hongkongban
Hétfőre is tanítási szünetet hirdetett a hongkongi oktatási hivatal biztonsági szempontokra hivatkozva, miközben vasárnap reggelre ismét összecsaptak egymással a tüntetők és a rendőrök a Hongkongi Műszaki Egyetemnél
- olvasható a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap internetes oldalán.
Az oktatási hivatal csütörtökön rendelt el általános tanítási szünetet először, miután kormányellenes demonstrálók az elmúlt hét minden napján forgalombénító akciókat tartottak a reggeli csúcsban. Egyes tanintézmények már csütörtök előtt is úgy döntöttek, hogy felfüggesztik a működésüket a kaotikus helyzetre való tekintettel.
A bejelentéssel egy időben tüntetők és rendőrök csaptak össze ismét a Műszaki Egyetem kampuszánál. A rendőrök ugyanis könnygázt vetettek be, miután tiltakozók téglákkal dobálták meg azokat az embereket, akik megpróbálták eltakarítani a forgalom akadályozására felállított úttorlaszokat. A demonstrálók ezt követően a rendőröket téglákkal és Molotov-koktélokkal vették célba, egy rendőrt pedig nyílvesszővel találtak lábon. A rendőrök ekkor - az egyetemnél eddig első alkalommal - festékes vízágyúval kezdték oszlatni a tömeget.
Szombat éjszaka hasonló jelenetek játszódtak le az egyetemnél. Az egyetem szóvivője pedig megerősítette: szombaton feljelentést tettek amiatt, mert betörést észleltek az egyetem több laboratóriumában, ahonnan különböző, veszélyes vegyi anyag tűnt el.
Eközben a város több pontján önkéntesek, tűzoltók és munkások végzik a tüntetők barikádjainak eltakarítását. A takarítási munkálatokhoz szombaton a kínai néphadsereg hongkongi helyőrségének katonái is csatlakoztak, ami aggodalmat keltett a tiltakozókban és a hongkongi ellenzéki képviselőkben egyaránt - egyesek szerint ugyanis a kínai katonák akciója azt volt hivatott felmérni, hogy hogyan reagál a közvélemény a beavatkozásukra.
A Hongkongban immár hat hónapja tartó tüntetéshullám során már többször felrebbent az a híresztelés, hogy a pekingi kormányzat a kínai hadsereg bevetését fontolgatja a tüntetések elfojtására, ám Peking, bár megerősítette, hogy a helyőrség katonái a hongkongi kormányzat kérésére bevethetőek lennének, mindeddig kitartott annál az álláspontjánál, hogy a helyi rendfenntartó erők képesek önállóan kezelni a helyzetet.
Hongkong 1997-ben tért vissza Kínához a brit gyarmati uralom alól, és az "egy ország, két rendszer" elve alatt különleges jogokkal bír. A Nagy-Britanniával 1997-ben kötött megállapodás szerint Kína a dátumot követő 50 évre magas szintű autonómiát garantált Hongkongnak, ám az ott lakók közül sokan úgy érzik, Peking egyre növeli befolyását a városban.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 21. 07:30, péntek | Külföld
Donald Trump: az Egyesült Államok nagyon rövid időn belül megköti a ritka földfémek kitermeléséről szóló megállapodást Ukrajnával
Az Egyesült Államok nagyon rövid időn belül megköti a ritka földfémek kitermeléséről szóló megállapodást Ukrajnával - közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
2025. Március 21. 07:26, péntek | Külföld
Növeli az EU a pénzügyi és katonai támogatást Ukrajna számára
Az Európai Unió és tagállamok pénzügyi és katonai támogatása Ukrajna számára növekedni fog az év folyamán a háború mihamarabbi befejezése érdekében, és előmozdítják az ország uniós integrációját
2025. Március 20. 07:59, csütörtök | Külföld
Izrael harckocsikkal bevonult a Gázai övezet középső részébe
Izrael harckocsikkal elfoglalta a Gázai övezet középső részét keresztben átszelő, úgynevezett Necarim-folyosót – jelentette szerdán az izraeli katonai rádió.
2025. Március 20. 07:56, csütörtök | Külföld
Ukrajnai háború - Fehér Ház: egyetértett Donald Trump és Volodimir Zelenszkij
Egyetértett az ukrán energiainfrastruktúrát érintő részleges orosz-ukrán tűzszünetről Donald Trump és Volodimir Zelenszkij, a technikai részleteket a következő napokban Szaúd-Arábiában egyeztetik a tárgyalódelegációk