Városlista
2026. január 11, vasárnap - Ágota

Hírek

2011. Augusztus 24. 12:50, szerda | Helyi
Forrás: origo.hu

Hatalmas csillagászati élménycentrum épül Bakonybélben

Hatalmas csillagászati élménycentrum épül Bakonybélben

Jövő tavasszal, 2012 áprilisában nyitja meg kapuit a Pannon Csillagda. Az új létesítmény a régió különleges turisztikai látványossága lehet.

A 421 millió forintos programban egy tudományos igényű, ugyanakkor szórakoztató, csillagászatra épülő turisztikai élménycentrumot alakítanak ki. A Pannon Csillagda a Magas-bakonyi Tájvédelmi Körzetben épül fel, védett természeti értékek közelében.

A több mint 800 négyzetméter alapterületű centrum főbb elemei egy csillagászati távcsőpark, digitális planetárium, foglalkoztatók, valamint csillagászati és űrkutatástörténeti kiállítások lesznek. A tervek szerint két foglalkoztatóban Galilei híres távcsövének pontos másolatát lehet összeállítani, vagy éppen Newton egyes fénytani kísérleteit ismételhetik meg az érdeklődők. A kiállítás az űrkutatás fontos lépcsőin keresztül (pl. holdraszállás, Mars-expedíciók) egészen korunk űrturizmusáig vezetik a látogatókat. Kiállított szkafander, vizuális installációk, az Opportunity és Spirit marsjárók életnagyságú másolata teszik izgalmassá a tárlatot. Az érdeklődők kipróbálhatják az Apolló űrhajóskiképzések során használt pilótaszéket, vagy éppen megérinthetnek egy méretes Gibbeon meteoritot.

Baky György, Bakonybél polgármestere és Balogh László, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója helyezte el az alapkövet, amely egy holdkőzet-darabot is tartalmazott

Baky György, Bakonybél polgármestere és Balogh László, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója helyezte el az alapkövet, amely egy holdkőzet-darabot is tartalmazott

 

Képek forrása: origo.hu

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 11. 17:00, vasárnap | Helyi

Ujvári Szilvia: Takács Péter úgy lenne jelen a körzetben, mint Columbo felesége

A Tisza jelöltje szerint a képviselet nem kampányidőszakos jelenlét, hanem mindennapi felelősség.

2026. Január 11. 12:24, vasárnap | Helyi

A doni katasztrófa hőseire emlékeztek Pápán

Az 1943-ban, 83 éve történt a doni áttörés, melynek évfordulója alkalmából tartottak megemlékezést Pápán, a második világháborús emlékműnél.

2026. Január 11. 11:13, vasárnap | Helyi

Leégett egy szerény otthon Bakonyszücsön, gyűjtést szerveznek a károsultnak

Mária egy befogadó telkén, a lakókocsiban élt, mindene odaveszet a tűzben, ő ki tudott menekülni.

2026. Január 11. 10:00, vasárnap | Helyi

Nem elég, hogy nekiütközött, még meg is ütötte

A 42 éves pápai férfi hirtelen áttért a szemközti sávba, nekiment egy autónak, majd bevert egyet a sofőrnek.