Hírek
2012. Február 16. 07:51, csütörtök |
Belföld
Forrás: mno.hu/MTI
Háromévente is megismétlődhet az „évszázad” vihara
Az általános felmelegedés miatt erős a kockázata annak, hogy az „évszázad vihara” tízévente, sőt háromévente megismétlődik.
Erre a következtetésre amerikai kutatók jutottak a New York térségében végzett szimulációs mérések alapján.
Amikor tavaly augusztusban az Irene trópusi vihar végigsöpört az Egyesült Államok keleti partvidékén és a Karib-tenger térségében, több tucatnyi emberéletet követelve és árvizeket előidézve, számos szakértő az „évszázad viharának” nevezte, mint olyan ritka és erőszakos meteorológiai jelenséget, amilyen csak százévente fordul elő.
A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) és a Princeton Egyetem klímaszakértői szerint azonban az éghajlatváltozás következtében gyorsan nő az ilyen természeti katasztrófák előfordulási gyakorisága: a számítások szerint három és húsz év közötti időszakonként megismétlődhetnek.
A kutatók négy éghajlati modellt ötvöztek, hogy számítógép segítségével szimulálják – összesen 45 ezer virtuális vihart előállítva – az elmúlt időszakban (1981–2000), illetve a jövőben (2081–2100) New York körül 200 kilométeres körzetben tomboló, illetve várható viharokat.
Az évszázad viharának megfelelő időjárási jelenség mintegy kétméteres vízszintemelkedést idéz elő New Yorkban. A tudósok szerint 2100-ig ilyen jelenség valószínűleg 3–20 évente fordul majd elő – a Nature Climate Change című brit folyóiratban ismertetett eredmények szerint.
Mintegy 500 évente még erősebb vihar tombol a térségben, 3 méterrel emelve meg a vízszintet. A 21. század végéig az ilyen vihar gyakorisága 25 és 240 év közé esik.
A tenger mindkét esetben könnyedén átcsaphat a manhattani gátak fölött, amelyek jelenleg csak másfél méter magasak – hangsúlyozták az eredményeiket kedden közzétevő kutatók.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 14. 14:00, kedd | Belföld
Lannert Judit: a gyermekek, a pedagógusok és az iskolák vannak az új oktatáspolitika fókuszában
Az új szemlélet középpontjában a gyermekek, a pedagógusok és az iskolák állnak - közölte az oktatási és gyermekügyi miniszter hétfőn a Facebook-oldalán.
2026. Július 14. 14:00, kedd | Belföld
Az EU jóváhagyta a Magyar Fejlesztési Bank számára előirányzott kétmilliárd eurós magyar állami tőkeinjekciót
Az Európai Bizottság, az uniós állami támogatási szabályok alapján, jóváhagyta a Magyarország által a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) számára nyújtott kétmilliárd eurós, mintegy 760 milliárd forintos tőkeinjekciót
2026. Július 14. 11:00, kedd | Belföld
Orbán Viktor: Magyarországnak joga van ellenállni és meg is fogja tenni
Ha a köztársasági elnököt erőszakkal megfosztják a hivatalától, akkor Magyarországnak joga van ellenállni.

