Városlista
2026. április 5, vasárnap - Vince

Hírek

2013. Április 22. 15:26, hétfő | Belföld
Forrás: MTI

Handó Tünde: a bírói nyugdíjazások ügyében már 84 jogerős ítélet született

Handó Tünde: a bírói nyugdíjazások ügyében már 84 jogerős ítélet született

Az életkor miatti bírói nyugdíjazások ügyében eddig országosan 161 elsőfokú ítélet született, az ügyek közül 84 jogerősen befejeződött - mondta az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke hétfőn a Tatabányai Törvényszék összbírói értekezlete után tartott sajtótájékoztatón.

Handó Tünde kérdésre válaszolva beszámolt arról, hogy szinte mindegyik ügyben jogellenességet állapítottak meg a bíróságok, és a bírói szolgálati viszonyba való visszahelyezésről rendelkeztek.
Hozzátette: azoknak a bíróknak, akiknek jogerősen megítélték a szolgálati viszonyba való visszahelyezést, maguknak kell indítványozni kinevezésüket a köztársasági elnöknél. Aki újra bíró szeretne lenni, abból bíró lehet - mondta.
Handó Tünde ismertette, hogy a Tatabányai Törvényszéken 2013-ban hét, korábban nyugdíjazott bíró sorsáról kell rendelkezni, közülük egyet már kineveztek és munkába állt. Öten úgy nyilatkoztak, hogy nyugdíjba mennek és az átalány-kártérítést választják, a törvényszék volt elnöke viszont nem tett egyértelmű nyilatkozatot.
A 24 Óra nevű megyei napilap számolt be a múlt héten arról, hogy jogerősen visszahelyezte a Veszprémi Törvényszék elnöki pozíciójába Kántor András Richárdnét, a Komárom megyei bíróság volt elnökét, időközben azonban a már új vezetőt, Csorba Zsolt Ödönt is kinevezték elnöknek.
Handó Tünde az üggyel kapcsolatban kijelentette: "semmilyen helyzet nincsen Tatabányán, nem helyezték vissza az elnököt". Mint mondta, a jogerős bírói ítéletnek csak az indoklásában szerepelnek olyan mondatok, hogy az érintettet az elnöki pozícióba is visszahelyezték. Hozzátette: "csak a rendelkező részt kell végrehajtani, amelyben a bírói szolgálati kinevezés ügyére szerepel egy kötelezés".
Az OBH elnöke elmondta, igazgatási vezetői pozícióba csak az kerülhet vissza, akinek a tisztségét még nem töltötték be. Arra a felvetésre, hogy a volt elnökök ügyében az OBH a Kúriához fordul jogorvoslatért, Handó Tünde azt válaszolta: "az ítélet végrehajtható, önmagában az indoklás ellen nehéz volna felülvizsgálati kérelemmel élni, és nincs is rá szükség".
Az OBH elnöke elégedett volt a Komárom-Esztergom megyei bíróságok munkájával, kiemelte, hogy jelentősen csökkent a nemperes ügyek száma, míg a peres ügyekben növekedés volt.

Címkék: bíróság

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 05. 17:47, vasárnap | Belföld

Orbán Viktor rendkívüli védelmi tanácsot hívott össze

Orbán Viktor miniszterelnök rendkívüli védelmi tanácsot hívott össze vasárnap délutánra, miután telefonon beszélt Aleksandar Vucic szerb elnökkel.

2026. Április 05. 09:18, vasárnap | Belföld

Erdő Péter: húsvét az egész életünket mássá teszi

Húsvét az egész életünket mássá teszi, segít, hogy boldogok legyünk. A mi feladatunk pedig az, hogy elmondjuk ezt a titkot a világnak - hangsúlyozta Erdő Péter húsvétkor.

2026. Április 05. 08:54, vasárnap | Belföld

Tavaszi Szél: Másfél nap alatt több mint 2,3 millió néző

Két napig tekinthető meg a Tisza Párt ébredéséről szóló dokumentumfilm ingyenesen, másfél nap alatt 2,3 millióan nézték meg a Youtube-on.