Hírek
2015. Október 06. 17:38, kedd |
Helyi
Forrás: Infopapa.hu (Sz.Zs.)
Csak félig él, aki nem szabad - Megemlékezés a Nemzeti Gyásznapon
166 évvel ezelőtt végezték ki a 13 aradi vértanút. Rájuk emlékezett Pápa városa a Március 15. téren, a Nemzeti Gyásznapon.
Péntek Árpád önkormányzati képviselő emlékbeszédében úgy fogalmazott, hogy 1849-ben az osztrák elnyomók bosszútól vezérelve, elrettentő példaként állítva a szabadságra vágyó magyar emberek és a térség más népei elé, kivégeztek 13 kiváló férfit. - Hősök. Amit tettek, nem önös érdekből cselekedték, nem a személyes érdek vezette őket! Igazságért kiáltottak a magyar nép nevében, a magyar szabadságért harcoltak, holott közülük sokan nem is voltak magyar nemzetiségűek. Ez áldozatkészségüket, hősiességüket még inkább kiemeli, az ő irántuk viselt tiszteletet élteti. Számukra a magyar forradalom hármas jelszava, szabadság, testvériség, egyenlőség, erkölcsi kötelesség is volt egyben! Olyan korban vallották ezt, amikor ezek közül egy is elegendőnek bizonyult, hogy kötelet akasszanak az ember nyakába - fogalmazott a szónok.

Péntek Árpád szerint a '48-as vértanúk egy eszméért áldozták az életüket, a magyar szabadság és függetlenség eszméjéért. - A függetlenség nem az, hogy mások nem szólnak bele a mi dolgainkba, hanem az, hogy mi beleszólunk. A szabadság nem az, amikor nem kell azt tennünk, amit mások akarnak, hanem az, amikor azt tesszük, ami mi akarunk. A szabadság az, amikor teljes szívvel hiszünk, és teljes szívvel cselekszünk, mert csak félig él, aki nem szabad. Ezt a szabadságeszményt képviselték teljes szívvel és odaadással a forradalmaink és szabadságharcaink hősei és vértanúi, ezt az eszményt őrizték, védték és adták át a következő nemzedékeknek a hétköznapok névtelen hősei. Mi pedig, 21. századi kései utódaik, éppen ezen szabadságeszményért hajtunk fejet áldott emlékük előtt - zárta gondolatait a képviselő.

A megemlékezésen a Weöres Sándor Általános Iskola diákjai adtak irodalmi műsort. Az esemény koszorúzással és a Szózat hangjaival zárult.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 22. 19:25, szerda | Helyi
A rendszerváltás fája - A Föld napja alkalmából fát ültetett a Tisza közössége
Faültetéssel hívta fel a figyelmet a környezetvédelem fontosságára a Pápai Tisza Szigetek közössége a Föld napja alkalmából a pápai Várkertben.
2026. Április 22. 19:22, szerda | Helyi
Elstartolt a helikopteres gyakorlat Pápán
Megérkeztek a pápai légibázisra az amerikai 56. és 57. Harctéri Kutató-Mentő Század HH-60W Jolly Green II típusú helikopterei.
2026. Április 22. 19:00, szerda | Helyi
Mégis országgyűlési képviselő lehet Takács Péter
A Pápa központú körzetben alulmaradt képviselőjelölt a nyertese lehet annak az átalakításnak, amelyet Orbán Viktor kezdeményezett.
2026. Április 22. 09:28, szerda | Helyi
Schmidt Dezsőné nyitja ki fotóalbumát Pápán
Újabb különleges vendéggel folytatódik a Jókai Mór Városi Könyvtár népszerű „Pápai Fotóalbumok” sorozata: ezúttal Schmidt Dezsőné osztja meg személyes emlékeit és családi fotóit az érdeklődőkkel.

