Hírek
2022. Augusztus 15. 17:25, hétfő |
PR
Forrás: (x)
Az ízületi fájdalom típusai: mikor érdemes orvoshoz fordulni?
Mint minden mozgásszervi a probléma, az ízületi bántalmak is nagyban korlátozhatják a mindennapi életünket, főleg, ha már mozgástartomány-vesztéssel, ízületi merevséggel és nyilalló fájdalommal jelentkezik a probléma.
Cikkünkben megmutatjuk, hogy melyek azok a tünetek, amikor már mindenképp érdemes orvoshoz fordulni ízületeink védelmében és a kiegyensúlyozott mindennapokért.
Az ízületi fájdalmak típusai
Az ízületi problémák kialakulásának két fő oka lehet. Az egyik a gyulladás, ezt nevezzük arthritisnek, itt a fájdalmon kívül jelentkezhet láz is. Az arthritisnek több típusát ismerjük, ilyen például a köszvény, a rheumatoid arthritis, illetve a daganatos betegséghez és a pikkelysömörhöz társuló ízületi gyulladás.
A problémát azonban gyakrabban eredményezi porckopás, azaz arthrosis. Ez elsősorban az ötven éves kor feletti lakosságot érinti, de akár fiataloknál is megjelenhet túlzott terhelés miatt vagy genetikai fejlődési rendellenesség okán.
Lehetséges kezelések
A kialakulás okától függően érdemes a kezelést minél hamarabb elkezdeni, amire számtalan lehetőségünk akad. Több felszínen alkalmazott gyógykészítmény is nyújthat segítséget, például különböző krémek, fáslizás, a hűtés, illetve a gyulladáscsökkentő gélek. Emellett a kiegyensúlyozott táplálkozás, a megfelelő étrend-kiegészítők bevitele, az ízületkímélő mozgásformák rendszeres gyakorlása, de akár a gyógyteák is orvosolhatják a fájdalmat.
Most, hogy ismerjük az ízületi fájdalmak típusait, illetve azok lehetséges kezelési módszereit, nézzük meg, hogy mikor van szükségünk szakember segítségére. Előfordulhat ugyanis, hogy egy ponton túl mi már nem tudjuk kezelni a rendszeresen fennálló problémát. Fontos, hogy ezt minél előbb lépjük meg, mert az elhanyagolt ízületi fájdalom könnyen vezethet akár csípő- vagy térdprotézis beültetéséhez is.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha szeretnénk elkerülni a drasztikusabb beavatkozásokat, és az alábbiakat tapasztaljuk magunkon, mindenképp keressünk fel egy megbízható szakembert, aki alapos kivizsgálás után dönthet a következő lépésről.
1. Amennyiben a tünetek hosszabb időn át fennállnak
Amikor már nem egyszeri térd-, csípő- vagy bokafájdalommal küzdünk, hanem az időszakosan visszatér, akkor érdemes kivizsgáltatni magunkat minél hamarabb, hogy megkeressük a probléma forrását.
2. Amikor a kondíció a kezelések ellenére sem változik
Ha már túl vagyunk a házi praktikák alkalmazásán, jobban odafigyelünk érkezésünkre, esetleg néhány kilótól is megszabadultunk, mégsem tudunk olyan felszabadultan mozogni, akkor is forduljunk orvoshoz, mégpedig minél hamarabb!
3. Pihenés után merevnek érezzük magunkat, fájdalmas a mozgás
Az ízületi porckopás egyik tipikus tünete a mozgáskorlátozottság, nyomásérzékenység reggelente vagy pihentetés után. Sokan tapasztalnak ilyenkor az adott területen ropogást is. A merev, fájdalmas állapot ebben az esetben mozgatásra általában oldódik, akkor már enyhülnek a kellemetlen tünetek.
Amikor ezek a tünetek már annyira eluralkodnak a mindennapokon, hogy nem tudunk teljes életet élni, akkor az orvos az adott területen protézis beültetését fogja javasolni, leggyakrabban a csípő- és térdprotézisre van szüksége a betegeknek. Egy ilyen műtéttel – a felépülés után – könnyedén visszatérhetünk a mozgalmas hétköznapokhoz.
4. Ízületi fájdalmat, bőrpírt és lázat tapasztalunk
A gyulladásos ízületi betegség legjellemzőbb tünetei ezek, ilyenkor a mozgástartomány-vesztés mellett lázat és felszíni pirosságot is láthatunk. Ez társulhat étvágytalansággal és gyengeséggel is. Ha ilyen tünetegyüttest tapasztalunk, mindenképp forduljunk orvoshoz!
5. Terhelés, megerőltetés után többször jelentkező fájdalom
Szintén az ízületi gyulladás egyik jele lehet – ellentétben a porckopásos pihentetés után jelentkező fájdalommal – ha erőltetés, mozgatás hatására erősödik a fájdalom.
Vissza a kezdetekhez
Az kínzó ízületi fájdalmak megkeseríthetik a mindennapjainkat, korlátozhatnak a mozgásunkban: amit korábban egy pillanat elvégeztünk, most sokkal hosszabb időbe telhet és akár fájdalmassá is válhat. A fent említett tünetek tapasztalása esetén minél hamarabb forduljunk szakemberhez, aki segíteni fog gyógykezelésünkben. Lehet, hogy néhány plusz kiló leadása, illetve a rendszeres, kímélő mozgás meg is oldja a problémánkat, de az is előfordulhat, hogy csípő- vagy térdprotézis beültetésére lesz szükség, hogy korábbi mozgékony életünket visszakaphassuk.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 09:59, péntek | PR
Többen látják az egyetlen járható útnak a lakásbérlést a fiatalok számára
még mindig sokan vannak azonban, akik szerint pénzkidobás ingatlant kivenni
2024. November 21. 10:04, csütörtök | PR
7 százalékos volt a gyerekinfláció
olcsóbb lett a gyümölcsjoghurt, de elszállt a narancslé ára
2024. November 15. 12:47, péntek | PR
A myempire casino baccaratjának története
2024. November 14. 10:32, csütörtök | PR
K&H: félénkebbek a középkorú magyarok, hiába a nagyobb jövedelem
sokan borúsan látják a jövőt