Hírek
2018. Január 22. 06:00, hétfő |
Helyi
Forrás: Infopapa.hu (Szalóky Zsolt), EpVE
Ami Kossuthnak Monok, ami Petőfinek Kiskőrös, az Vajdának Vanyola!
210 éve született Vajda Péter költő, a Pápa melletti Vanyola szülötte, a 170 éve kitört magyar forradalom és szabadságharc szellemi előkészítője, Petőfi példaképe! 2018. január 19-én, pénteken délután a kerek 210. évforduló alkalmából Vanyolán megemlékezést tartottak a helyiek, a község önkormányzata, a fiatalság, a költő leszármazottai, s az "Elsősorban pápai"-Városbarát Egylet önkéntesei.
A Himnusz közös eléneklését követően Varga Rita polgármester asszony mondott köszöntőt, melyben büszkén emelte ki Vanyola híres szülötte életpályájának fontosabb szakaszait. Kerecsényi Zoltán, az "Elsősorban pápai"-Városbarát Egylet ügyvivője, pápai önkormányzati képviselő beszédében Vajda igazság- és természetszeretetéről, Istenkereséséről szólt, illetve emlékeztetett Vajda közeli, tudós barátjára, az egykori pápai diák Ballagi Mórra is. S beszédében különösen kiemelte: Vanyola pontosan ugyanolyan jelentős hely, mint Monok, Kossuth szülőhelye, vagy Kiskőrös, Petőfi Sándor szülőhelye, a magyar történelem része, s ez óriási dolog, ezt nemcsak minden vanyolainak, s nemcsak a környékbelieknek, a pápaiaknak, de minden magyarnak is tudnia kell, mert Vajda Péter Petőfi példaképe, a 170 éve kitört '48-as forradalom és szabadságharc előhírnöke, szellemi előkészítője volt! A lovászpatonai általános iskolások műsorukban Vajda Péter írásaiból osztottak meg a megjelenteknek részleteket, a költő leszármazottja, a fiatal Árvai Mátyás pedig Petőfi Sándor azon versét mondta el, amelyet Vajda halálakor vetett papírra. Az ünnepi emlékezést a Vanyolai Asszonykórus dalai színesítették. Az ünnepség végén, a Szózat eléneklését megelőzően nemzeti szalaggal átkötött koszorút helyezett a vanyolai Vajda-emlékház – éppen 120 esztendeje, 1898-ban, a pápai Jókai Kör által állított – márvány-emléktáblája alá Vanyola Önkormányzata, illetve az "Elsősorban pápai"-Városbarát Egylet nevében Varga Rita és Kerecsényi Zoltán.
Az "Elsősorban pápai"-Városbarát Egylet önkéntesei a vanyolai megemlékezést megelőzően a pápai Vajda Péter lakótelepen, a Pápa Város Önkormányzata által pont 10 esztendeje készíttetett-felavatott Vajda-emléktábla alá is koszorút helyeztek el a kerek 210. születési évforduló alkalmából.

Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 15. 18:19, péntek | Helyi
Közel kétmilliárd forintos kerékpárút-fejlesztés indulhat Pápán
A Tescotól a Bocsor utca végéig újul meg a közút és épül kerékpárút.
2026. Május 15. 15:00, péntek | Helyi
Donald Trump: fokozni kell az amerikai-kínai együttműködést
2026. Május 15. 11:34, péntek | Helyi
Árokba csúszott egy autó a mihályházi bekötőúton
Olvasónk szerint egy Suzuki borult bele az út menti árokba.
2026. Május 14. 17:59, csütörtök | Helyi
Karibi hangulat Pápán – ismét érkezik a Belvárosi Forgatag
Május 22-én ismét megtelik élettel Pápa belvárosa: a Kossuth utcán rendezik meg a Belvárosi Forgatag következő alkalmát, amely ezúttal a gyermeknap és a karibi életérzés köré épül.

