Városlista
2026. március 12, csütörtök - Gergely

Hírek

2012. Július 11. 21:06, szerda | Belföld
Forrás: MTI

A világ legkönnyebb anyagát fejlesztették ki Németországban

A világ legkönnyebb anyagát fejlesztették ki Németországban

A világ legkönnyebb anyagát fejlesztették ki német tudósok, az aerographit elnevezésű képződmény alig nyom többet a levegőnél.

Az ultrakönnyű anyag egymással összekapcsolódó miniatűr, üreges széncsövek hálózatából áll. Fajsúlya köbcentiméterként csupán 0,2 milligramm, és könnyűsége ellenére rendkívül szilárd és hajlékony.
Az aerographitot a kieli és a hamburgi egyetem kutatói fejlesztették ki közösen. Lehetséges alkalmazási területe igen széles, akár több tízezer termék gyártásához is felhasználhatják. Az egyik legtöbbet ígérő terület az elektronika, az anyagot használhatják például elektromos meghajtású autók akkumulátoraihoz, amelyek az aerographit révén nemcsak könnyebbek, hanem tartósabbak is lehetnek és növekedhet a kapacitásuk.
A kutatást Rainer Adelung, a kieli egyetem munkatársa és hamburgi kollegája, Karl Schulte irányította. Munkájuk eredményéről az Advanced Materials című szaklapban számoltak be.
Az eddig legkönnyebb anyag egy "habosított" fém, amelynek fajsúlya köbcentiméterenként 0,9 milligramm. Az anyag 99,9 százalékban levegőből áll. A kaliforniai HRL Laboratories tudósai állítottak elő 2011-ben. A fejlesztést a Darpa, az amerikai védelmi minisztérium kutatás-fejlesztési ügynöksége finanszírozta.

Címkék: tudomány

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 12. 14:00, csütörtök | Belföld

Steiner Attila: a kormány vizsgálja az üzemanyag forgalmazók javaslatát

2026. Március 12. 12:00, csütörtök | Belföld

Rogán szerint nem akarják befolyásolni a magyar választást az oroszok

Szerinte kamu az egész.

2026. Március 12. 09:52, csütörtök | Belföld

Kibervédelmi szakértő: manipulált lehet az Orbán Viktort és családját fenyegető videó

Manipulált lehet az a videó, amelyre hivatkozva Orbán Viktor arról beszélt, hogy az ukránok már a családját is fenyegetik – erről írt Frész Ferenc kibervédelmi szakértő közösségi oldalán.

2026. Március 12. 07:21, csütörtök | Belföld

NAV: hétfőig lehet kérni az szja-bevallási tervezetek postázását

Még öt napig, március 16-ig kérhetik az szja-bevallási tervezetek postázását azok, akik nem rendelkeznek elektronikus elérhetőséggel - hívta fel a figyelmet szerdán a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).