Hírek
2026. Május 06. 08:31, szerda |
Helyi
Forrás: Szalóky Zsolt
A Vágatlan Május jelentőségéről írt a pápai főkertész
Az elmúlt napokban több hozzászólás is megjelent a közösségi médiában a város egyes pontjain magasabbra nőtt növényzet miatt.
A témára reagálva Németh Kornél, Pápa városi főkertésze – közösségi oldalán „Kornél, a Viking Kertész” néven – részletes bejegyzésben ismertette a Vágatlan Május szemléletének hátterét és céljait.
Mint írta, a „Vágatlan Május” (No Mow May) mozgalom Nagy-Britanniából indult a Plantlife természetvédelmi szervezet kezdeményezésére. A program lényege, hogy májusban minél több virágzó növény maradjon érintetlenül, ezzel segítve a beporzó rovarokat a tavaszi időszakban, amikor még kevés számukra az elérhető táplálék.
A városi főkertész hangsúlyozta: a kezdeményezés nem az elhanyagolt közterületekről szól, hanem tudatos zöldfelület-kezelésről. Nyugat-európai és észak-amerikai városokban ma már bevett gyakorlatnak számít a mozaikos kaszálás, a kijelölt zónák meghagyása és a beporzóbarát területek kialakítása.
Németh Kornél szerint Pápán is igyekeznek figyelembe venni ezeket az elveket. Vannak területek, ahol lehetőséget adnak a természetes növekedésnek, ugyanakkor bizonyos helyeken – például közlekedésbiztonsági okokból vagy az intenzív használat miatt – elkerülhetetlen a rendszeres nyírás.
A főkertész arra is kitért, hogy a Vágatlan Májusnak nemcsak természetvédelmi, hanem talajvédelmi szerepe is van. A magasabb növényzet segít megőrizni a talaj nedvességét, csökkenti a kiszáradást és mérsékli a túlzott felmelegedést, ami kedvez a talajban élő mikroorganizmusoknak és más élőlényeknek.
Bejegyzésében azt is megfogalmazta, hogy a kezdeményezés az egyik legmegosztóbb zöldfelületi téma városi környezetben. Míg sokan örülnek a természetesebb, beporzóbarát területeknek, mások továbbra is a rövidre nyírt, rendezett gyepet részesítik előnyben.
Németh Kornél szerint egyre többen választanak alternatív megoldásokat a hagyományos gyep helyett. Ilyenek például az őshonos növényfajokból álló, alacsony növésű növénytársulások vagy a vadvirágos rétek, amelyek kevesebb gondozást igényelnek, öntözés nélkül is fenntarthatók, miközben élőhelyet biztosítanak a beporzóknak.
A városi főkertész a bejegyzés végén arra biztatta az embereket, hogy osszák meg saját tapasztalataikat és képeiket is a Vágatlan Májusról.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 17. 08:53, vasárnap | Helyi
Ujvári Szilvia: Mihályháza lakóinak joguk van tudni, mi történt a településen
A politikus azt írta, az elmúlt napokban több aggasztó jelzés is érkezett hozzá a település helyzetével kapcsolatban.
2026. Május 16. 15:06, szombat | Helyi
Takács Péter: Erős a jobboldali közösség Pápa környékén
Pápa térségében is erős és aktív a konzervatív közösség – erről írt közösségi oldalán Takács Péter országgyűlési képviselő, aki egy helyi találkozóról osztott meg részleteket.
2026. Május 15. 20:27, péntek | Helyi
Feloszlatta magát Mihályháza képviselő-testülete
A település rendkívül nehéz helyzetbe került, miután összesen több mint száz millió forintot kellene visszafizetnie az államkincstárnak.
2026. Május 15. 18:19, péntek | Helyi
Közel kétmilliárd forintos kerékpárút-fejlesztés indulhat Pápán
A Tescotól a Bocsor utca végéig újul meg a közút és épül kerékpárút.

