Városlista
2026. január 11, vasárnap - Ágota

Hírek

2014. Augusztus 02. 09:15, szombat | Belföld
Forrás: MTI

A testméret folyamatos zsugorodása vezetett a madarak kialakulásához

A testméret folyamatos zsugorodása vezetett a madarak kialakulásához

A testméret mintegy 50 millió éven át tartó, folyamatos zsugorodása és speciális testi jellemzők kifejlődése együttesen vezetett el a madarak kialakulásához - mutatták ki őslénykutatók.

A madarak a dinoszauruszok Theropoda nevű csoportjából - ide tartozik a Tyrannosaurus rex és a Velociraptor is - fejlődtek ki: már ezek az őslényeknek is háromujjú lábuk volt, gyakran tollazatuk is, és tojásokat raktak. Méretük azonban jóval meghaladta a mai madarakét.

A Science című folyóiratban közzétett friss eredmények szerint a később madarakká fejlődő dinoszauruszcsoport körülbelül 200 millió évvel ezelőtt gyors ütemű zsugorodásba kezdett: testsúlyuk a legnagyobb fajok átlagát jelentő 163-ról 0,8 kilogrammra fogyatkozott, mielőtt a mai értelemben vett madarakká fejlődtek. Az első madárnak tartott Archaeopteryx, amelyre gyakran német nevén, Urvogelként (ősmadár) hivatkoznak, körülbelül 150 millió évvel ezelőtt élt, azaz a "gyors" zsugorodási periódus mintegy 50 millió évet tett ki.

A kutatók rámutatnak arra is, hogy a folyamatosan csökkenő testméret kizárólag a Theropoda-dinoszauruszok sajátossága volt.

A szóban forgó időszakban az ebbe a csoportba tartozó őslények teste is átalakult - megjelentek a szárnyak, a tollazat és a villacsont -, és ez az átalakulás négyszer gyorsabban ment végbe, mint más dinoszauruszok esetében - mutatták ki a tanulmány szerzői Mike Lee-nek, az Adelaide-i Egyetem kutatójának vezetésével.

A madárrá fejlődő dinoszauruszok evolúciója, amelynek eredményeképpen megtanultak többek között fára mászni és repülni, tehát "innovatívabb" volt, mint társaiké, és ennek köszönhették, hogy a többi dinoszaurusszal szemben túlélték a közismert meteoritcsapást.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 11. 08:23, vasárnap | Belföld

Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 2. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:

2026. Január 11. 08:23, vasárnap | Belföld

Meteorológia: a következő egy-két éjszaka még lehet extrém hideg

2026. Január 11. 08:21, vasárnap | Belföld

Fidesz-kongresszus - Orbán Viktor: béke, nemzetközi tekintély, fejlődés, újra nagy és erős Magyarország

A Fidesz-KDNP 65 régi és 41 új jelölttel indul az országgyűlési választáson - jelentette be Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a párt szombaton Budapesten tartott 31. kongresszusán.