Városlista
2026. február 22, vasárnap - Gerzson

Hírek

2020. Február 26. 06:41, szerda | Belföld
Forrás: mti/Fotó: MTI/Sóki Tamás

A máglyagyújtással és a koporsóégetéssel véget ért a mohácsi busójárás

A máglyagyújtással és a koporsóégetéssel véget ért a mohácsi busójárás

A tradicionális húshagyókeddi máglyagyújtással és a telet szimbolizáló koporsó elégetésével rendben véget ért a mohácsi busójárás kedd este - közölte Hegedűs Emese, a rendezvény egyik főszervezője az MTI-vel.

Idén is több ezer helybeli és turista gyűlt össze Mohács főterén, hogy a borzas bundába öltözött, faragott álarcokat viselő busókkal és segítőikkel együtt kereplők és kolompok zajával elbúcsúztassák a telet.

A múlt csütörtökön megtkezdett és kedden véget érőnépszokás keretében rekordszámú, 1750 maskarás és 65 busócsoport űzte a telet napi több tízezer érdeklődő előtt, a rendezvény keretében pedig nyolcvan programot tartottak több tucatnyi helyszínen.

Ugyan a kedd általában a helyiek ünnepe, évek óta egyre több turista időzíti az utolsó napra a látogatását a hétvégi tumultusok miatt, így volt ez idén is.

Az UNESCO által az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára 2009-ben felvett hagyományőrző rendezvényt a helyiek által sokacnak, a köznyelvben sokácnak nevezett népcsoport honosította meg, először egy 1783-as feljegyzés említi.

A balkáni térségből a török hódoltság idején Mohács környékén megtelepedő etnikum körében élő legenda szerint furfangos őseik a török megszállás elől a Duna túlsó partján lévő Mohács-szigetre menekültek. A sokacok álruhákat öltve tértek vissza a folyón átkelve, és rajtaütöttek a babonás törökökön, akik az ijesztő maskarásoktól megrémülve fejvesztve menekültek a városból.

A busójárás tradicionális elemei változatlanok: borzas busóbundákat öltő felnőttek faragott álarcokban, jellegzetes kellékekkel, öles kereplőkkel, kolompokkal felszerelkezve búcsúztatják a zord évszakot és várják a tavaszt. A sokacok hagyományait, népművészetét, mindennapjait tavaly nyár óta egy tájház is bemutatja Mohácson.

Jövőre február 11. és 16. között tartják meg a busójárást.

Címkék: busójárás, mohács

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 21. 13:00, szombat | Belföld

KSH: decemberben a bruttó átlagkereset 789 200 forint volt

2025 decemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 789 200, a nettó átlagkereset 548 900 forint volt - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2026. Február 21. 12:00, szombat | Belföld

Választás 2026 - Hivatalosan megkezdődött a kampányidőszak

Hivatalosan megkezdődött szombaton az április 12-ei országgyűlési képviselő-választás kampányidőszaka, életbe léptek a kampányra vonatkozó szabályok.

2026. Február 21. 10:00, szombat | Belföld

Orbán Viktor: a Liszt Ferenc repülőtér az évtized végére a régió legfontosabb központja lehet

A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér az évtized végére a régió legfontosabb kereskedelmi és a turisztikai központja lehet - jelentette ki a miniszterelnök pénteken, a reptér új épületkomplexumának ünnepélyes alapkőletételén.

2026. Február 21. 08:45, szombat | Belföld

Választás 2026 - Orbán Balázs: a tét béke vagy háború