Hírek
2020. Február 28. 16:08, péntek |
Belföld
Forrás: Infopapa.hu
10 kérdés, 10 válasz a koronavírusról
1. Milyen típusú vírusok a koronavírusok? Honnan származnak?
A koronavírusok alapvetően állatok körében fordulnak elő, ugyanakkor egyes koronavírus törzsekről ismert, hogy képesek az emberben is fertőzést okozni. A koronavírusok mind állatról emberre, mind emberről emberre terjedhetnek.
Sokféle állatfaj lehet forrása az emberi megbetegedést okozó koronavírusoknak. A 2012-ben az Arab-félszigetről kiinduló, a közel-keleti légzőszervi szindróma járványát okozó koronavírus (MERS-CoV) elsődleges forrásai tevék, míg a 2002-ben Kínából kiinduló, a súlyos akut légzőszervi szindróma járványát okozó koronavírus (SARS-CoV) elsődleges forrásai cibetmacskák voltak.
A koronavírusok okozta emberi megbetegedések súlyossága esetenként eltérő: a klinikai kép az enyhe, hétköznapi náthától a súlyosabb légúti megbetegedésekig terjedhet. Legtöbbször csak enyhe vagy mérsékelten súlyos felső légúti tüneteket okoznak az emberben. Ugyanakkor a MERS és a SARS járványok során súlyos, életveszélyes légúti megbetegedések is előfordultak.
2. Milyen vírus az új koronavírus (2019-nCoV)?
A 2019-es év végén egy olyan új koronavírus (2019-nCoV) törzs került azonosításra Kínában, amelyet korábban még nem észleltek emberi megbetegedések okozójaként. A jelenleg Kínában zajló járvány elsődleges forrása szintén egy állatfaj lehet, de a pontos forrás egyelőre még nem ismert. Az új koronavírus (2019-nCoV) genetikailag hasonló a SARS-koronavírushoz, de egyelőre kevés ismeret áll rendelkezésére a vírus jellemzőiről, tulajdonságairól.
3. Melyek a tünetei és mennyire súlyosak az új koronavírus (2019-nCoV) által okozott fertőzések?
Az eddigi ismeretek szerint az új koronavírussal történő fertőződés legtöbbször enyhe, influenzaszerű tüneteket okoz, így jellemző a láz, köhögés, légzési nehézség, izomfájdalom és fáradékonyság. Tüdőgyulladás kialakulhat, illetve ritkán súlyos megbetegedés is előfordul, így például akut légzési elégtelenség és szepszis jelentkezhet. Jelen tudásunk szerint jellemzően azoknál a betegeknél alakulhat ki súlyos, életveszélyes állapot vagy halálos kimenetel, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek. Ide tartoznak a magas vérnyomásban és más szív- és érrendszeri betegségben, cukorbetegségben, májbetegségekben, illetve a légzőszervi betegségekben szenvedő betegek.
4. Milyen az új koronavírus (2019-nCoV) átviteli módja, és milyen gyorsan terjed?
A kínai hatóságok megerősítették, hogy az új koronavírus (2019-nCoV) emberről emberre terjed. Az emberek közötti terjedés többféle módon lehetséges. Hasonlóan az influenza és más légúti kórokozók terjedéséhez, az új koronavírus egyik terjedési módja a cseppfertőzés, melynek során a fertőzött ember köhögése vagy tüsszentése során a levegőbe kerülő, a kórokozót tartalmazó nyálcseppek, légúti partikulumok a közelben álló másik ember orrára vagy szájára kerülnek, illetve esetleg a tüdőbe belégzésre kerülnek. Egy másik lehetséges terjedési mód, ha egy ember a kórokozót tartalmazó nyálcseppekkel, légúti partikulumokkal szennyezett felületek vagy tárgyak érintése után kezével a saját orrához, szájához vagy szeméhez nyúl. Bár a vírus emberek közötti terjedésének gyorsasága jelenleg pontosan nem ismert, arra lehet számítani, hogy a közeljövőben még növekedni fog a megbetegedések és a halálesetek száma Kínában.
5. Mi annak a jelentősége, hogy az új koronavírus (2019-nCoV) okozta fertőzés az egészségügyi dolgozókat is érintheti?
Az a tény, hogy az egészségügyi dolgozók folyamatos kapcsolatban vannak a betegekkel, különösen veszélyezteti őket. Kínában az egészségügyi dolgozók körében jelentkező, új koronavírus okozta fertőzések az emberről emberre terjedés egyik korai mutatójának tekinthető. A betegek ellátásáért felelős egészségügyi dolgozók az új koronavírus továbbvitelében is szerepet játszhatnak. Ezért nagyon fontos, hogy az egészségügyi dolgozók a megfelelő egyéni védőeszközöket viseljék (pl. légzésvédő maszk, köpeny, kesztyű), amikor fertőzött vagy fertőzésre gyanús beteget látnak el.
6. Melyek az új koronavírus (2019-nCoV) által okozott fertőzések kezelési módjai?
Az új koronavírus okozta megbetegedéseknek jelenleg nincs speciális, célzott kezelési módja, gyógyszere. Az érintett betegeknél a tüneteknek megfelelő, a beteg szervezetét, immunrendszerét, légzését támogató kezelést alkalmaznak (pl. oxigénterápia, folyadékkezelés, vírusellenes szerek, szükség esetén légzéstámogatás). A koronavírusok ellen jelenleg nincs védőoltás.
7. Új koronavírus (2019-nCoV) okozta fertőzéseket már Európában is azonosítottak. Mi történik most Európában?
Az európai országok - köztük Magyarország - népegészségügyi intézkedései arra irányulnak, hogy az új koronavírus (2019-nCoV) okozta fertőzésben szenvedő vagy arra gyanús esetek időben felismerésére kerüljenek, és szigorú járványügyi előírások betartásával - a megfelelő klinikai ellátás biztosítása mellett - a vírus terjedését megállítsák, lelassítsák.
8. Mit tesznek a nemzetközi szervezetek, így például az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC)?
Az ECDC az ENSZ Egészségügyi Világszervezettel (WHO) való szoros együttműködésben folyamatosan figyelemmel kíséri a járványügyi helyzetet, valamint kockázatértékeléseket és szakmai ajánlásokat készít az EU tagállamok népegészségügyi-járványügyi hatóságai számára.
9. Mi történik Magyarországon?
Magyarországon egyelőre nem azonosítottak új koronavírus (2019-nCoV) okozta fertőzésben szenvedő beteget. A Nemzeti Népegészségügyi Központ folyamatosan monitorozza a járványügyi helyzetet, és a követendő eljárásrend a hazai egészségügyi szolgáltatók és a népegészségügyi hatóságok részére kiadásra került. Az aktuális járványügyi helyzet és az új koronavírusról elérhető, egyre bővülő járványügyi ismeretek függvényében szükséges teendők felülvizsgálata és folyamatos aktualizálása is megtörténik.
10. Mit tesz a Nemzeti Népegészségügyi Központ?
A Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján tájékoztatókat, ajánlásokat, utazási tanácsokat tesz közzé a lakosság számára. Felkészült a diagnosztikai képesség és kapacitás biztosítására a referencia laboratóriumban, hazánkban kizárólag itt történik az új koronavírus diagnosztikus laboratóriumi vizsgálata. A Nemzeti Népegészségügyi Központ folyamatosan kapcsolatot tart a Belügyminisztériummal, a Honvédséggel, az Országos Katasztrófavédelmi Hatósággal, az Országos Mentőszolgálattal és az Állami Egészségügyi Ellátó Központtal, továbbá a nemzetközi szakmai szervezetekkel.
Forrás: Járványügyi és Infekciókontroll Főosztály
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 25. 12:24, szerda | Belföld
Karácsony - Erdő Péter: életünk az Istennel való találkozás felé tart
Az ember és az emberiség élete is az Istennel való találkozás felé tart - mondta Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek karácsony éjszaka Budapesten.
2024. December 24. 10:36, kedd | Belföld
A nemzetgazdasági miniszter 35 ezerre csökkenti a vendégmunkás-kvóta maximumát
A magyar munkaerő az első, a nemzetgazdasági miniszter 35 ezerre csökkenti a vendégmunkás-kvóta maximumát - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kedden az MTI-vel.
2024. December 24. 10:36, kedd | Belföld
Meteorológia: az erős, viharos szél miatt veszélyben lehetnek a szabadtéren elhelyezett karácsonyfák és díszítőelemek
Sokfelé erős, a Dunántúlon és az északi országrészben viharos lesz az északias szél kedden; elsősorban azokban a térségekben veszélyben lehetnek a szabadtéren elhelyezett karácsonyfák és díszítőelemek
2024. December 24. 10:34, kedd | Belföld
Orbán Viktor: visszatérnek a békeévek, és megint lesznek nagy gazdasági sikereink
A háború három éve után Magyarország 2025-ben repülőrajttal fog indulni, a háborús politika helyett a békeévek politikája tér vissza, az országnak pedig ismét nagy gazdasági sikerei lesznek