Hírek
2016. Március 05. 13:42, szombat |
Helyi
Forrás: Infopapa.hu (Sz.Zs.)
Megújult kiállítótérben látogatható a ritkaságszámba menő egyiptomi múmia
Nemcsak Magyarországon, de világszerte is szinte egyedülálló műkincs található a Pápai Református Gyűjteményekben. A háromezer éves festett koporsó és múmia most megújult környezetben várja a látogatókat.
Kisebbfajta csoda, hogy épségben megmaradt és a nagyközönség számára is látható a szinte tökéletes állapotban lévő koporsó, melyet Markstein Károly, egykori kollégiumi diák, kairói nagykereskedő ajándékozott a gyűjteménynek. Már maga az adományozó alakja is kérdéses, hiszen semmilyen kollégiumi osztály névsorában nem található a neve, a korabeli újságok viszont egybehangzóan írják, hogy egykori diákról van szó. Azt sem tudni, hogy kezdetben hol tárolták a műkincset, hiszen abban az időben még nem állt az iskola új épülete, dokumentációk pedig nem szólnak a koporsó hollétéről. A legnagyobb csoda ugyanakkor az, hogy a II. világháborút követően teljesen kifosztott régiségtár egyetlen megmaradt tárgya az értékes koporsó és múmia volt.
A megújult kiállítás megnyitóján Köntös László, a Pápai Református Gyűjtemények igazgatója elmondta, sokáig számukra sem volt ismert, hogy mennyire értékes műkincs található a gyűjteményben, arra dr. Lippay Éva kutatása világított rá a közelmúltban. Az igazgató hangsúlyozta, e jelentős műkincsnek ez az első olyan teljes, önálló kiállítása, mely feltárja eddigi történetét, méltó formában teszi lehetővé, hogy a látogatók megismerkedjenek az egyiptomi koporsó és múmia titkaival.
A Dunántúl egyetlen múmiája a nemzetközi tudományos érdeklődés középpontjába került, köszönhetően dr. Liptay Évának. A Szépművészeti Múzeum Egyiptomi Gyűjteményének vezetője elmondta, a koporsó és múmia jelentősége abba áll - túl azon, hogy nagyon ritka darabról van szó - hogy pontosan tudni lehet, hogy Akhmimból származik, a rajta lévő díszítések pedig segítettek beazonosítani más hasonló hieroglifákkal ellátott múmiák, koporsók lelőhelyét és korát. - A koporsóban eredetileg egy Hori nevű pap feküdt, ugyanakkor egészen biztos, hogy már nem ő a koporsó tulajdonosa. Elképzelhető, hogy több száz évvel később újra temetkeztek a koporsóba, a másik lehetőség, hogy a 19. századi gyűjtők párosították össze a koporsót és a múmiát - mondta el dr. Liptay Éva hozzátéve, a múmián végeztek CT vizsgálatot, melyen kiderült, hogy egy 40-50 év közötti férfi fekszik a koporsóban.
A megnyitót megelőző sajtótájékoztatón Halászné Kapcsándi Szilvia elmondta, várják iskolai osztályok jelentkezését a múzeumpedagógiai foglalkozásokra, többek között amuletteket készíthetnek, vagy képeket festhetnek a diákok. De nemcsak tanulók számára áll nyitva a kiállítás ajtaja, mindenkit szeretettel vár a megújult kiállítótér, hogy megismerkedjen Hori titkaival.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 19:50, péntek | Helyi
Természetfotókból nyílt tárlat a Vitafit Étteremben
Kőszegi Dániel természetfotós alkotásainak java részét Pápa környékén készítette el.
2024. November 22. 08:42, péntek | Helyi
Baleset az elkerülőn!
Két autó ütközött össze a 83-as főút és a Győri úti kivezető csatlakozásánál.
2024. November 22. 07:41, péntek | Helyi
December 5-én ingyenes bébiétel osztás lesz Pápán
A Pápai Család- és Gyermekjóléti Szolgálat városi osztást szervez a Teuton Lovagrend adományából a pápai lakcímmel rendelkező 8-36 hónapos korú gyermekek részére.
2024. November 21. 07:23, csütörtök | Helyi
Több kő mozdult ki, mint hitték, tovább tart a lezárás a Fő téren
November elején kezdte meg a VFT a kimozdult kövek visszaragasztását, cseréjét, fugázását.